آیت الله شاهرودی فقیهی ولایی و در عمل اعتقاد به ولایت فقیه داشت

به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری به نقل از رسا، معظم له پیش از درس خارج فقه که صبح امروز سه شنبه در مدرسه علمیه ایت الله ایروانی برگزار شد با اشاره به رحلت آیت الله شاهرودی، گفت: امام صادق می فرمایند؛ «إِذَا مَاتَ اَلْمُؤْمِنُ اَلْفَقِیهُ ثُلِمَ فِی اَلْإِسْلاَمِ ثُلْمَهٌ لاَ یَسُدُّهَا شَیْءٌ» ارتحال جانگذار آیت اله شاهرودی را محضر امام زمان(عج)، مقام معظم رهبری، حوزه های علمیه به ویژه طلاب گرامی و مردم ایران تسلیت می گویم.

وی افزود: در حقیقت ارتحال وی مصداق این حدیث شریف است که؛«إِذَا مَاتَ اَلْمُؤْمِنُ اَلْفَقِیهُ» مرگ فقیه یک شکاف در اسلام ایجاد می کند که جبران ناپذیر است. مرگ او برای ما بسیار گران است و وی در حقیقت در علوم حوزوی به ویژه در فقه و اصول، فقیه بود، چه در دورانی که در نجف بودند یا در ایران مشغول تحصیل و تدرییس بودند. او یکی از علمای برجسته و زبده حوزه های علمیه بود. آیت الله شاهرودی از نظر تقوا، آگاهی، عالم به زمان بودن و سیاست یک شخصیت بارز بوده و مورد تایید امام راحل(ره) بودند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: یکی از امتیازات او ولایی بودن است . فقیهی که در عمل ملتزم به ولایت فقیه و معتقد به ولی فقه بود. او در زمان امام راحل(ره) ارادت ویژه ای به امام خمینی(ره) و در زمان مقام معظم رهبری ارادت خاصی به رهبری داشتند و رهبری نیز علاقه خاصی به او داشتند. وی در زمان ریاست قوه قضاییه به نحو احسن مدیریت را انجام داده و شورای حل اختلاف را احیا کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: وی توانست کمک خوبی به دادگستری بکند و نیز در زمان ریاست مجمع تشخیص گرچه اندک بود با وجود بیماری تا این اواخر در جلسات شرکت می کرد. وی از از جهت فردی شایسته بود. رضوان خدا بر او و خداوند او را با اجداد طاهرینش محشور فرماید.

آیت الله شبستری، گفت: از رسول گرامی اسلام(ص) نقل شده ؛«خیر العلم ما اصلحه به رشادک و شرّه ما افسدت به دینک» بهترین علم آن است که سبب رشد انسان ازنظر اعتقادی، اخلاقی و عملی شود، این علم چه در رشته های حوزوی باشد و یا دیگر علوم مهم آن است که سبب رشد شود. این علم بهترین علم ها است و جز این اگر باشدخطرناک شده و دین انسان را نیز فاسد می کند. در هر زمان شاهد این موضوع بودیم، شریح قاضی از منظر علمی خوب بود اما دینش را از دست داد و به یک عالم فاسد دینی تبدیل شد. در زمان ما نیز آخوند های لندنی را می بینیم که چه صدماتی به دین می زنند، برخی حتی ادعای مرجعیت دارند اما سبب تفرقه میان مسلمانان می شوند در زمانی که اسلام به اتحاد نیاز دارند به ترویج خرافات می پردازند.

وی افزود: آخوندهای آمریکایی سخنانی را مطرح می کنند که که خوشاند آمریکا است و نیز علیه نظام جمهوری اسلامی سخن می گویند. برخی اگر در لباس روحانیت نباشد ادعای علمی دارند مانند سروش، اینها با اصل اسلام دشمنی دارند و وحیانیت قرآن را رد می کنند. این افراد اگر ارتداد نداشته باشند در مرز ارتداد هستند. این افراد دین دیگران را فاسد می کنند.مرحوم آیت الله شاهرودی از مصادیق فقره اول این حدیث است که در علوم حوزوی فقیه شایسته بود و هم بصیرتش خوب بود و نیز رشد اعتقادی، اخلاقی و علمی داشت.