آیت الله مجتهدشبستری در مراسم عمامه گذاری طلاب حوزه‌ی علمیه آیت الله ایروانی: هرچه روحانی فاضل و متقی بیشتر باشد دشمن ناراحتی بیشتری دارد

به گزارش دفتر حضرت آیت الله مجتهد شبستری، معظم‌له روز چهارشنبه مصادف با ولادت امام هادی(ع) در مراسم عمامه‌گذاری طلاب حوزه‌ی علمیه‌ی آیت الله ایروانی(ره) با استفاده از احادیث علوی فرمودند: در کلام نورانی امیر مومنان برای همه‌ی مسلمین بویژه محصلین علوم دینی  توصیه‌های مهمی وجود دارد و شایسته است متعلمین آن‌ها را رعایت کنند. دستور اول این است که چون علم کامل برای کسانی است که خود را وقف علم می‌کنند؛ متعلم باید متمرکز در علم باشد و به فکر مسائل دیگر نباشد.

نماینده‌ی مجلس خبرگان رهبری بیان کردند: دستور دوم این است که برای فراگیری علوم باید خود را به زحمت انداخت! متعلم بایستی خستگی ناپذیر باشدو خود را برای زحمات فراوان آماده کند. دستور سوم این است که باید درسی که خوانده می‌شود با تفکر، دقت، امعان نظر و فهم خوب باشد و  در دستور سوم به دانش پژوه تذکر داده می‌شود که باید به معلوماتی که کسب کرده عمل کند.

تولیت حوزه‌ی علمیه‌ی آیت الله ایروانی افزودند: در دستور پنجم از طالب خواسته می‌شود، علم را فرا بگیرد و با بخشش، حلم، وقار، سکینه و طمأنینه زینت دهد ایشان در ادامه به روحانیان تذکر دادند: علم یعنی بردباری و روحانیان باید با مسالمت و صبر با اقشار مردم بویژه با جوانانی که حتی از سخنانشان بوی عناد استشمام می‌‌شود، رفتار کنند.

آیت الله مجتهد شبستری با اشاره به احادیث اخلاقی فرمودند: چهار ویژگی است که طلاب باید از آن‌ها برحذر باشند، اول آنکه علم نباید برای مباهات به دیگران آموخته شود و دوم اینکه اگر برای این عالم شویم که با دیگران جدال غیر احسن کنیم کار بدی مرتکب شده‌ایم و جدال غیر احسن همان جدال به معنای مراء است؛ یعنی اصرار بر ادامه دادن مباحثه در  صورتی که طرف مقابل نمی‌پذیرد. و ویژگی سومی که باید مراقب بود این است که علم نباید دست مایه‌ی خود نمایی شود و ویژگی چهارم بیان می‌کند که با سوادی برای رسیدن به مقام غیر اخلاقی است!

حضرت آیت الله مجتهد شبستری به مناسبت ولادت حضرت امام علی النقی با اشاره به حدیثی از امام هادی فرمودند: حضرت امام علی النقی در حدیثی می‌فرمایند: هرخاکی پذیرش یک نوع گیاه خاص را دارد و برای هر ساختمانی یک اساس و پایه‌ی مخصوصی لازم است؛ هر سری هم شایستگی تاج ندارد. نماینده‌ی مجلس خبرگان رهبری افزودند: با توجه به اینکه در منابع روایی ما عمامه، تاج ملائکه خوانده شده‌است اگر شرایطی برای روحانی شدن قرار داده شده‌است به این دلیل است که هرکسی شایستگی این لباس مقدس را ندارد!

نماینده‌ی مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به شرایط روز فرمودند: در هر زمان روحانیت افتخار بزرگی بوده است بویژه در شرایط فعلی که دشمن در حال جنگ نرم است و روحانیت در خط اول جنگ نرم قرار دارد؛ شاید واجب کفایی بودن تحصیل علوم دینی به واجب عینی تبدیل شده باشد و  هرچه روحانی فاضل و متقی بیشتر باشد دشمن ناراحتی بیشتری دارد!

معظم له افزودند: تذکرات رهبری معظم انقلاب را در نظر بگیرید که فرمودند: انقلابی باشید و انقلابی بمانید! بصیرت داشته باشید و بصیرت افزایی کنید، به مردم خدمت رسانی کنید و برای این اهداف آمادگی کسب کنید.