آیت الله مجتهد شبستری در گفتگو با تقریب:امام خمینی(ره) بینش سیاسی و شجاعت فوق العاده ای داشتند

به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، معظم له در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب پیرامون شخصیت امام خمینی(ره) گفت: امام راحل(ره) مرجع تقلیدی آگاه به مسائل روز و سیاستمدار و از نظر شجاعت و ساده زیستی بی نظیر بودند.

نائب رئیس جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: امام خمینی(ره) دارای اعلمیت، افقهیت و عارف بالله بود؛ ویژگی های خاص ایشان باعث شد که جهان یک نگاه ویژه ای به ایشان داشته باشد و ملت ایران که از نزدیک شاهد این ویژگی های بودند، علاقه بیشتری به امام داشتند و این انقلاب را با رهبری ایشان به ثمر رساندند.

وی افزود: از جمله ویژگی های  ایشان، بینش سیاسی فوق العاده بود، مرجع تقلیدی مانند امام که آگاه به مسائل روز و سیاستمداری باشند، نداشتیم؛ امام از نظر شجاعت و ساده زیستی بی نظیر بود، فلذا گفتار ایشان در دلها اثر گذاشت و در جهان اسلام به عنوان رهبر مسلمین معرفی شدند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: مردم با تبعیت از رهنمود های امام، از ایشان در انقلاب پشتیبانی کردند و با اینکه پانزده سال در تبعید به سر می بردند، رهنمودهای ایشان سبب شد که مردم در راهپیمایی ها  شرکت کنند؛ شاگردهای ایشان مانند مطهری ها و بهشتی ها و… تبعید شدند و به زندان رفتند و سبب شد که ملت بیدار شدند و بعد از پانزده سال مبارزه ، این نهضت در سال ۱۳۵۷ به ثمر رسید.

استاد حوزه علمیه آیت الله ایروانی تصریح کرد: ایشان برخلاف برخی مراجع، سکوت را جائز نمی دانستند و بر علیه استبداد داخلی وخارجی بیانیه دادند و حقایق را صراحتاٌ به مردم می گفتند؛ امام با آن شجاعتی که داشتند، شخصا شاه و رژیم سلطنتی  را مورد خطاب و مورد انتقاد قرار می دادند.

وی با بیان این مطلب اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب رژیم آمریکا و استکبار جهانی را مورد انتقاد قرار دادند و مسئله قطع ارتباط با آمریکا و اسرائیل را مورد نظر قرار دادند؛ بینش سیاسی و شجاعت فوق العاده و ساده زیستی ایشان و این گونه مسائل، باعث شد حرفهای ایشان در دلها بنشیند و الان همگان در جهان اسلام ایشان را به عنوان یک رهبر انقلابی بی نظیر میشناسند.

آیت الله مجتهد شبستری عنوان کرد: یکی از مسائلی که مور تأکید امام راحل بود و در اکثر بیانیه ها مطرح می کردند؛ مسئله وحدت و تقریب بوده است که ایشان رمز پیروزی  را در این مسئله می دیدند و بر همین اساس هفته وحدت معرفی کردند.

وی تاکید کرد: خلف صالح ایشان، مقام معظم رهبری نیز همواره بر مسئله وحدت کلمه، خصوصا بین پیروان مذاهب اسلامی تاکید دارند و دستور دادند که مجمع تقریب مذاهب اسلامی تشکیل شود و این مجمع اکنون با قدرت در حال فعالیت است.