اصلاح الگوی مصرف و فرهنگ سازی در این حوزه از محورهای اساسی اقتصاد مقاومتی است.

  • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ پیش از ظهر امروز؛ جلسه شورای فرهنگ عمومی استان به ریاست حضرت آیت الله مجتهد شبستری و با حضور استاندار محترم دکتر جبارزاده و اعضای شورای فرهنگی استان برگزار گردید. در این جلسه معظم له، تاکید نمودند: اهتمام به نیل اهداف اقتصاد مقاومتی، جامعه ایرانی را از وابستگی خارج و بسوی شکوفایی هدایت می کند و نباید تنها به جلسات اکتفا شود بلکه زیر مجموعه هایی فعال شده و آثارش ملموس و قابل مشاهده باشد.
  • رییس شورای فرهنگ عمومی استان، با بیان اینکه اسلام یک دین غنی و جامع است افزودند: برای فرهنگ معانی بیشماری در کتابها درج شده که در اکثر قریب به اتفاق این معانی، آداب و سنن و ارزشهای معنوی و مذهبی، جزء ثابت فرهنگ و مهمترین بخش آن محسوب می شوند، بنابراین ارزشهای معنوی یک اصل اساسی در مقوله فرهنگ است، و اقتصاد مقاومتی نیز جزو ارزش های دینی ما به شمار می رود.
  • نماینده امام خامنه ای (دام ظله)، شکوفایی اقتصادی و اتکاء به منابع داخلی را از فرمایشات دین مبین اسلام و تاکیدات ائمه معصومین دانسته و تصریح کردند: اصرار مقام معظم رهبری به نهادینه سازی اقتصاد مقاومتی در کشور از همین منابع مقدس اسلام الهام گرفته شده است، دایره ی مسائل دینی بسیار گسترده بوده و تنها شامل عبادت و آیین های مذهبی نیست بلکه بسیاری از رفتارهای فردی و اجتماعی را نیز شامل می شود.
  • معظم له با اشاره به سبغه فرهنگی و دینی استان، افزودند: آذربایجان شرقی در حوزه محقق شدن شعار سال با موضوع اقتصاد مقاومتی می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد.
  • نماینده ولی فقیه با تاکید بر اصلاح الگوی مصرف و رعایت مصرف بهینه خواستار فرهنگ سازی و ارائه آموزش های جامع به آحاد مردم بویژه کودکان و دانش آموزان شدند.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری صرفه جویی را از ارکان اقتصاد مقاومتی دانسته و با بیان اینکه این دین مبین اسلام که برای همه زوایای زندگی بشر برنامه دارد، تعادل در امور را به افراد توصیه می‌کند و تعادل در حوزه اقتصاد نیز منوط به عدم اسراف و تبذیر است، فرمودند: اصلاح الگوی مصرف و فرهنگ سازی در این حوزه از محورهای اساسی اقتصاد مقاومتی است.
  • امام جمعه تبریز با اشاره به مصرف گرایی و عدم الگوی صحیح مصرف در جامعه ایران، تاکید کردند: اسراف به معنای زیاده‌روی  و  تبذیر نیز به معنای پراکندن است و شامل به هدر دادن و زیاده‌روی در مصرف است و متاسفانه این امر امروزه در جامعه ی ما نمود بیشتری یافته است.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با تاکید بر اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی و فرهنگ سازی در این حوزه، تصریح کردند: باید فرهنگ اجرای اقتصاد مقاومتی هم در دستگاه ها و هم در میان مردم نهادینه شده و نهادینه شدن این فرهنگ لمس شود و تنها آمار و ارقام دادن کافی نیست و مردم باید آثار وارد شدن به میدان اقدام و عمل را ببینند.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان جلسه وظیفه رسانه ملی را در امر اقتصاد مقاومتی مهم برشمرده و تاکید نمودند: در رسانه ملی، فضاهای مجازی و کتب های آموزشی، باید درباره اقتصاد مقاومتی زیاد بحث و گفتگو شود./