مجتهد شبستری

اقامه نماز عید فطر به جماعت در مساجد در شرایط فعلی اهمیت مضاعف دارد

 به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، معظم له در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به فرارسیدن عید سعید فطر اظهار داشت: به شکرانه یک ماه روزه و بندگی خدا، مسلمانان عید اول شوال را جشن می‌گیرند؛ عیدی که خداوند متعال در شب و روز آن به روزه‌داران جوایزی را مرحمت می‌کند بنابراین چنین روزی، بسیار مبارک است. 

وی، دو وظیفه مهم مسلمین در عید فطر را شرکت در نماز عید و زکات فطره دانست و افزود: برپایی هر ساله نماز عید فطر با جماعت با اجتماع عظیم در مصلی‌ها جلوه‌های خاصی را ایجاد می‌کند.

مجتهد شبستری بیان کرد: امسال به دلیل شیوع کرونا، نماز عید در مصلی‌ها برگزار نمی‌شود و با محدودیت‌های همراه در مساجد برگزار خواهد شد، لذا اقامه این نماز با جماعت، فضیلت بیشتری دارد.

عضو مجلس خبرگان ادامه داد: وظیفه دوم مسلمین در عید فطر، پرداخت زکات فطره برای هر فردی است که فقیر نیست و می‌تواند معاشش را تأمین کند؛ مقدار زکات فطره سه کیلو برنج، گندم، خرما یا کشمش است که می‌توان معادل آن را پرداخت کرد. 

مجتهد شبستری با بیان اینکه دو برنامه مهم عید فطر، یعنی زکات فطره و نماز عید، از عوامل تجلی وحدت مسلیمن است، تصریح کرد: قرآن تأکید فراوانی بر وحدت داشته‌ است؛ به این نکته هم باید توجه شود که جامعه اسلامی امروز از هر زمان دیگری نیاز به اتحاد دارد.

وی با بیان اینکه امروز استکبار جهانی بیش از هر زمانی در اسلام ستیزی فعال شده است، گفت: دشمنان وقتی اقتدار مسلمانان، به ویژه ملت ایران را می‌بینند عصبانی شده و به هراس می‌افتند و اگر امکان آن را داشته باشند از راه تجاوز نظامی با ما مقابله می‌کنند، مانند آنچه در یمن شاهد هستیم. هرجایی هم که جرأت تهاجم نظامی ندارند، مثل آنچه درباره ایران در جریان است، از طریق تهاجم فرهنگی، ماهواره و فضای مجازی ورود می‌کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در خاتمه تصریح کرد: در شرایط موجود وحدت و یکپارچگی مسلمانان بیش از زمان دیگری ضروری است که دشمنان نتوانند گزندی به مسلمین وارد کنند؛ «حُسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت، آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت».