انسان در اثر عمل به تکالیف و وظایفی که خداوند متعال معین کرده است، سعادتمند می شود./ اولیا و مربیان؛ در آموزش و تربیت نونهالان تلاش و دقت بیشتری داشته باشند.

  • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ پیش از ظهر امروز حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، در مراسم جشن تکلیف دانش آموزان دختر، ضمن تبریک فرارسیدن میلاد باسعادت حضرت حجت بن الحسن العسکری امام زمان(عج) ، اظهار داشتند: خداوند متعال انسان را مثل سایر موجودات خلق نکرده است، چون انسان دارای عقل، شعور و ادراک است برای او وظایفی را مشخص نموده است.
  • نماینده امام خامنه ای (دامت برکاته) با اشاره به آیاتی از قرآن مجید؛ رمز خلقت بشر را عبادت خدا و رسیدن به معرفت الهی عنوان کردند و افزودند: انسان در اثر معرفت و پرستش پروردگار به تکامل می رسد و انسان با معرفت و پرستش الهی، مراحل تکامل را سیر کرده و بدان دست می یابد.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری، سعادت دنیا و آخرت را در انجام تکالیف الهی بیان کردند و ابراز داشتند: انسان دارای تکالیفی است و آن هم برای سعادت اوست،و در اثر عمل به این تکالیف و وظایفی که خداوند متعال معین کرده است، سعادتمند می شود. از جمله این تکالیف الهی؛ فریضه نماز است. نماز هم سازننده و آموزنده و هم بازدارنده از انحرافات اجتماعی است.
  • نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه بهترین وسیله ارتباط بین خالق و مخلوق نماز است، تصریح کردند: در متون دینی آمده است؛ نماز وسیله تقرب هر فرد پرهیزگار است و خواندن نماز انسان را متوجه به این می کند که عالم محضر الهی است و خداوند علیم و بصیر است و شاهد اعمال ما انسان هاست. خواندن نماز باعث می شود، انسان از ارتکاب اعمال زشت خودداری کند.
  • امام جمعه تبریز، بدحجابی در جامعه را یکی از اعمال زشت برشمردند و فرمودند: در قرآن کریم راجع به حجاب هفت آیه آمده است؛ لذا رعایت حجاب از تکالیف الهی محسوب می شود. حجاب محدودیت نیست، مصونیت است و فواید فراوانی دارد. عده ای هم که غرب زده و بی توجه به قرآن و مسائل دینی و ارزشی هستند، اعمال آنها عمل شایسته ای نیست، باید بانوان پوشش اسلامی را رعایت کنند تا اینکه جامعه دچار مفاسد اخلاقی نگردد.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه آموزش احکام اسلامی به فرزندان باید جزء اولویت تربیتی اولیا و مربیان باشد، ابراز داشتند: دختر خانم ها باید بعد از رسیدن به سن تکلیف در کنار انجام تکالیفی همچون روزه و فریضه نماز ..، باید حجاب اسلامی را مراعات کنند و این وظیفه بر گردن اولیا و مربیان است که در آموزش و تربیت نونهالان تلاش و دقت بیشتری داشته باشند.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع)، روزه گرفتن را سبب تقویت اراده انسان دانستند و در ادامه افزودند: وقتی انسان در طول روز تشنگی و گرسنگی را تحمل می کند، این تحمل سبب تقویت اراده اوست و قطعاً این فرد در مقابل گناه نیز اراده اش قوی می شود و در مقابل مفاسد اخلاقی مقاومت می کند، لذا اعمالی که سخت است فضیلت شان هم بیشتر است و ثواب دنیوی و اخروی دارد.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه انجام تکالیف الهی هم منافع فردی و هم منافع اجتماعی دارد، تصریح کردند: خداوند می داند برای بشر کدام تکالیف مهم است، آن تکالیف را برای ما معین کرده .. و انجام این تکالیف الهی، همگی به صلاح ماست.
  • معظم له، در پایان خطاب به دانش آموزان، تحصیل علم را جزء تکالیف الهی برشمردند و تاکید فرمودند: اطاعت از پدر و مادر لازم است و گوش دادن به نصایح معلمان و مربیان مدرسه جزء آداب اسلامی بوده و تحصیل علم و فراگرفتن دانش از واجبات است./