باید به کاهش واردات و ارتقای خودکفایی و کارآفرینی توجه کرد./ مصرف معتدلانه انسان را به تعالی می‌رساند.

  • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ پیش از ظهر امروز، حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری در مراسم افتتاح اولین نمایشگاه سبک زندگی اسلامی ایرانی در فرهنگسرای الغدیر تبریز با بیان اینکه از جمله آرمان‌های انقلاب اسلامی ایجاد تمدن نوین اسلامی است، اظهار داشتند: یکی از اصلی‌ترین ارکان ایجاد تمدن نوین اسلامی، آشنایی با سبک زندگی اسلامی است و تا زمانی که مردم و مسئولان به سبک زندگی و تعامل آشنایی نداشته باشند، ایجاد چنین تمدن نوینی امکان‌پذیر نیست.
  • نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه معنای سبک زندگی عبارت است از نحوه چگونه زیستن انسان‌ها از طریق منابع عقل و شرع، ابراز داشتند: اسلام، انسان را به سمت زندگانی باشرافت و با فضیلت به عبارتی حیات طیبه دعوت کرده است.
  • امام جمعه معزز تبریز با بیان اینکه خداوند به کسانی که ایمان و عمل صالح دارند، حیات طیبه مرحمت می‌کند، فرمودند: دین مقدس اسلام از گهواره تا گور یعنی از ابتدای زندگی تا خاتمه، دستوراتی جامع و کامل درباره نحوه زندگی صادر کرده و مقام معظم رهبری نیز در سال‌های متمادی روی مسئله سبک زندگی تاکیدات فراوانی داشتند، بنابراین دانشگاهیان، روحانیان و فرهیختگان موظفند برای تبیین سبک زندگی اسلامی ایرانی اقدامات ویژه‌ای انجام دهند.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه به انواع سبک زندگی ایرانی اسلامی اشاره و اظهار داشتند: ازدواج، کسب‌وکار، نوع مسکن، پوشش، سلامت، اهمیت نظافت، رفتار با پدر و مادر، همسر و تربیت اولاد، رفتار با همسایه، هموطن و همنوعان نمونه‌هایی از سبک زندگی الگوهای رفتاری شهروندان در حوزه‌های مختلف زندگی است.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، با اشاره به شرایط بیمارگونه اقتصاد کشور، تصریح نمودند: برای معالجه این اقتصاد، مقام معظم رهبری دستوراتی مبنی بر اقتصاد مقاومتی صادر کردند که در این زمینه باید به کاهش واردات و ارتقای خودکفایی و کارآفرینی توجه کرد. نباید تنها به تولید اهتمام ورزید چرا که اگر به الگوی مصرف اهمیت ندهیم دچار مشکل خواهیم بود.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه سه نوع الگوی مصرف در اسلام وجود دارد، افزودند: یکی الگوی مصرف بخیلانه که سبب اختلال در زندگی می‌شود، دیگری الگوی مصرف مُصرفانه که مورد مذمت قرار گرفته و دیگری مصرف معتدلانه که انسان را به تعالی می‌رساند.
  • نماینده امام خامنه ای (دام ظله) با بیان اینکه تمام کمال انسان به دین‌شناسی، صبر و استقامت و صرفه جویی در تمام شئون زندگی بستگی دارد، افزودند: این نمایشگاه که توسط شهرداری تبریز دایر شده، نمایشگاه مفیدی است و نمونه‌هایی از سبک زندگی در این نمایشگاه در معرض ارائه برای بازدید مردم قرار گرفته است./