هدف از سفر زیارتی، تحول روحی و در نهایت بهره برداری فرهنگی است.

  • به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي و امام جمعه تبريز؛ عصر امروز حضرت آیت الله مجتهد شبستری در دیدار اعضای ستاد طرح مهر درخشان (اعزام زائرین بار اولی بالای 40سال به مشهد الرضا) افزودند: مسئله سفر یک مسئله لازم و ضروری است، غریضه سفر نوعاً در همه انسان ها وجود دارد و افراد در هر سنی طالب سفر و گردش هستند و لازم است تنوعی در زندگی انسان حاصل شود زیرا از لحاظ اعصاب و روان تمام عمر را یکجا ماندن صلاح نیست.
  • نماینده امام خامنه ای (دام برکاته) با اشاره به مسئله سفر در دین اسلام تصریح کردند: در دین مقدس اسلام برای اینکه این غریزه اشباع شود و از این غریزه سفر هم بهره برداری فرهنگی شود، خداوند متعال مسئله حج، سفر بیت ا… الحرام را مقرر کرده است، با توجه به اینکه امسال از این سفر معنوی بخاطر جنایات آل سعود محروم شدیم، ولی زیارت عتبات مقدس مثل زیارت مشهد مقدس و سایر ائمه اطهار علیه السلام و امامزادگان بسیار مستحب است بخاطر اینکه هم غریره زیارتی و هم سیاحتی در انسان اشباع و هم کار فرهنگی انجام پذیرد.
  • معظم له هدف از سفر را تحول روحی دانست و فرمودند: در انسان ها زیارت اماکن مقدس مذهبی تحول روحی ایجاد می کند به همین خاطر زیارت معصومین علیه السلام و امامزادگان معتبر اجر و ثواب بیشتری دارد.
  • امام جمعه تبریز اردوهای مسافرتی را برای دانش آموزان و جوانان .. مفید دانست و خاطرنشان کردند: اردوهای زیارتی مخصوصاً راهیان نور در این سنوات اخیر برای افرادی که در زمان جنگ نبودند و جبهه و جنگ را از نزدیک ندیدند رفتن و مشاهده این مناطق عملیاتی از نزدیک خیلی مفید است که در نهایت هم غریزه سفر در وجود اشباع شده و هم کار و هم نتیجه فرهنگی حاصل می شود.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با قدردانی از حامیان این طرح افزودند: افرادی هستند که بدلیل مشکلات مالی نتوانسته اند به زیارت مشهد مقدس بروند و کسانی که به این افراد در تامین مایحتاج سفر کمک می کنند هم اجر و ثواب دارد و هم کار فرهنگی می کنند.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با تاکید به ارائه خدمات بهتر جهت تامین آسایش و راحتی زائرین افزودند: امیدواریم شاهد آثار خیر در جوانان و هم زائرین اردوهای زیارتی هنگام مراجعت نیز باشیم، مسئولان این اردوها نیز باید در نظر داشته باشند تا حدی که مقدور است اسباب آسایش و رفاه این عزیزان را فراهم آورند و از خودروهای راحت و مرتب جهت ایاب و ذهاب زائرین استفاده نمایند. استفاده از افراد آگاه و مجرب در کاروان های زیارتی جهت راهنمایی و آموزش مسائل دینی و احکام سفر برای افرادی که بار اول مشرف می شوند لازم و ضروری است./