حضرت آیت الله مجتهد شبستری: عمل به قرآن سبب پیروزی جامعه اسلامی می شود

به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، معظم له در مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان که شامگاه دوشنبه ۱۴ خردادماه در امامزاده معصوم(ع)  برگزار شد، گفت: قرآن برای سعادت جامعه و خوشبختی افراد نازل شده است ولی می بینیم در جوامع اسلامی و برای پیروان اسلام به نحو درست امکانات مادی و رفاهی وجود ندارد، علت این موضوع چیست؟

 

 ایشان افزودند: قرآن می فرماید؛ بهترین راه را ارائه کردیم«اِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یِهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ» یا قرآنی که می گوید؛«إِلَّا فِی کِتَابٍ مُبِینٍ» (انعام ۵۹)، قرآن کریم  تبیان کل شی است و تمام برنامه های در آن آمده است چرا مسلمانان در ارتقا و رفاه مادی نیستند؟ جواب به این سوال احتیاج به یک مقدمه علمی دارد.

 

حضرت آیت الله  شبستری در ادامه سخنان خود اظهار داشت: فلاسفه بیان دارند، برای هر موجود در عالم ۴ وجود متصور است که عبارت است از لفظی، کتبی، ذهنی و خارجی. به طور مثال یک بلندگو دارای یک اسم است که در کاغذ نوشته می شود وجود لفظی آن بلندگو است که بیان می کنیم، یک وجود ذهنی در اذهان مردم وجود دارد که کاربردی دارد و یک وجود خارجی است که آن را می توان مشاهده کرد.

 

 

نماینده مجلس خبرگان رهبری، ابراز داشت: از این چهار وجود آن که منشاء اثر بیان می شود وجود خارجی است. تمامی موجودات عالم از وجود خارجی خود اثر ایجاد می کنند. قرآن مجید که یکی از شریف ترین وجودات عالم است به قلب پیامبر اکرم(ص) در شب قدر نازل شد ولی باید توجه شود که در طول ۲۳ سال ابلاغ شد.

 

ایشان ادامه داد: برخی ممکن است سوال کنند مگر قرآن در ۲۳ سال نازل نشده است؟ که در پاسخ باید بیان کرد؛ قرآن دو نزول دارد یک نزول دفعی و دیگری تدریجی برای قرآن بیان می شود. شاهد این موضوع که قرآن در شب قدر نازل شده است آیه «ولا تَعجَل بِالقُرءانِ مِن قَبلِ اَن یُقضی اِلَیکَ وحیُهُ»(طه ۱۱۴) ای‌پیامبر برای ابلاغ قرآن عجله نکن، هروقت ما گفتیم آیات را ابلاغ کن، بنابراین قرآن  در شب قدر نازل شده است. آنچه می تواندن منشاء اثر باشد وجود خارجی موجودات است.

 

متولی مدرسه علمیه آیت الله ایروانی، تصریح کرد: اگر به دستورات قرآن عمل شود این کتاب الهی نجات بخش بشر است وگرنه اگر فقط قرآن را بخوانیم و با بهترین چاپ ها نیز چاپ شود کافی نیست و باید آن قرآنی که برنامه عمل است در جامعه پیاده شود.

آیت الله شبستری با طرح این سوال که آیا این ۲ میلیارد مسلمانی که در جهان وجود دارند وظایف مسلمانی خود را انجام می دهند، گفت: در انقلاب اسلامی به  چند آیه قرآن عمل کردیم و به استقلال  و آزادی رسیدیم، از یوق استبداد خارج شدیم و به امنیت رسیدیم که تمام این ثمرات به دلیل این است که به بخشی از آیات عمل کردیم. در ۸ سال دفاع مقدس رزمندگان از کشور دفاع کردند که اگر این شهدا و جانبازان نبودند به این امنیت کنونی نمی رسیدیم.

 

ایشان، افزود: اگر ایران اسلامی و دیگر کشورها به آیات قرآن عمل کنند به وعده های قران و پیامبر(ص) و اسلام خواهند رسید. اگر به قرآن عمل شود به عزت کامل از منظر مادی و معنوی خواهیم رسید. باید توجه شود دستوراتی که  رهبر معظم انقلاب اسلامی راجع به مسائل اقتصادی به ما می دهند از قرآن گرفته می شود. دعوت به کار و تلاش و مصرف کالای ایرانی  ازجمله این توصیه ها است.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جلسات و بخش نامه هایی در اجرایی شدن شعار سال  صادر و تشکیل می شود و تا حدی کارهایی انجام می گیرد ولی آنطور که لازم است کار نمی شود، گفت: امروز به مبارزه با کالای قاچاق توصیه هایی بیان می شود ولی هنوز کالای قاچاق وارد می شود. کالاهای دیگر کشورها در بازار ما بسیار زیاد مشاهده می شود.  قرآن دستور می دهد به اینکه عدالت فردی و اجتماعی در جامعه محقق شود.

 

 

ایشان با اشاره به آیه «انَّ اللهَ یَأمُرُ بِالعَدلِ وَ الاِحسانِ وَ ایتآئِ ذِی‌القُربی وَ یَنهی عَنِ الفَحشآءِ وَ المُنکَرِ وَ البَغی»(نحل۹۰)، گفت: یک دانشمند فرانسوی می گوید اگر مسلمانان فقط دوسال به این آیه عمل کنند کشورشان موفق می شود. صله رحم در جامعه باید ترویج شود، به طور مثال افراد متمکن باید به نیازمندان نزدیک خود رسیدگی کنند.

 

نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه باید اقدامات فرهنکی مناسبی در این راستا انجام شود، اظهار داشت: انجام فعالیت های فرهنگی بسیار ضروری است. باید سوال شود افراد موثر در جامعه به چه اندازه برای اوغات فراقت فرزندان و جوانان برنامه ریزی کرده اند؟ باید برای جوانان در امامزاده ها برنامه های به روز و جذاب ایجاد شود. در مقابل توطئه فرهنگی که دشمن ایجاد کرده به ویژه این فضای مجازی که برای کشور مشکلاتی ایجاد کرده است

ایشان با بیان اینکه احتباچ به اقدام کار فرهنگی است، اظهار داشت: خداوند از فحشا و منکرات نهی می‌کند ولی عملا باید این آیه عمل شود و در مقابل آن برنامه های آموزشی برای نسل جوان داشته باشیم.

 

متولی و مسوول مدرسه علمیه آیت الله ایروانی با بیان اینکه باید عدالت در جامعه ایجاد شود،ابراز داشت: اینطور نباید باشد افرادی در بالای شهر خانه هزارمتری داشته باشند و افرادی هم باشند که نتوانند در پایین شهر یک خانه ۷۰ متری داشته باشد. البته مساوات اجرایی نیست حتی در دیگر مناطق جهان نمی توانند مساوات را ایجاد کنند.

 

ایشان با بیان اینکه نباید اختلاف طبقاتی در جامعه وجود داشته باشد، گفت: موضوعاتی مانند حقوق های نجومی که اتفاق افتاد سرانجامش مشخص نشد.  پیشرفت علمی و فناوری ایران اسلامی وجود دارد اما عدالت اسلامی در جامعه به طور کامل ایجاد نشده است. اگر به این آیات قرآن عمل شود سعادت دنیا و آخرت تضمین می شود.