در انتخابات و گزینش ها باید معیار،شایسته سالاری باشد./ در حکومت اسلامی علاوه بر تخصص، کفایت مسئله مهمی است.

  • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، در دیدار مدیران و اعضای هسته گزینش ادارات استان با گرامیداشت ۱۵دی سالروز تأسیس هیئت گزینش، شایسته سالاری را از مسائل مهم در دین مقدس اسلام برشمردند و اظهار داشتند: دین مقدس اسلام، عزیز بی جهت را که در برخی جوامع حاکم است، صحیح نمی داند. فردی که بدون اینکه دارای امتیازاتی باشد، به مقام رسیده و قبول مسئولیت کند، .. در میان عوام به این فرد عزیز بی جهت می گویند.
  • نماینده امام خامنه ای (دام ظله) با بیان اینکه شایسته سالاری معیار اسلام است با توضیح سه مسئله مهم از محور عمده شایسته سالاری، ابراز داشتند: مسئله اول؛ ایمان و تعهد است، درحکومت اسلامی افرادی باید مسئولیت ها را به عهده بگیرند که از سرمایه ایمان و باورهای دینی برخوردار باشند، که آثار آن صداقت، امانت داری و خدمت به مردم است. و هرکس از این سرمایه برخوردار باشد، آن شخص مورد تأیید اسلام است.
  • امام جمعه معظم و معزز تبریز با بیان مسئله دوم؛ دانش و علم به تعبیر دیگر تخصص، تاکید فرمودند: افرادی که در حکومت اسلامی عهده دار مسئولیتی می شوند، باید از علم و آگاهی نیز برخوردار باشند.
  • معظم له با اشاره به آیه اهل الذکر؛ آیه ۴۳ سوره نحل “وَ مَا أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِکَ إِلَّا رِجَالًا نُّوحِی إِلَیْهِمْ فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِن کُنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ” .. ابراز داشتند: اهل ذکر هستند که می توانند پاسخگو باشند و کسانی که نمی دانند باید از آنان سخن بیاموزند تا دارای علم و آگاهی شوند.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه افزودند: وقتی حضرت یوسف (ع) برای خزانه داری کشور پهناور مصر مطرح می شوند، ایشان می فرمایند: ” اجْعَلْنِی عَلَی‌ خَزَآئِنِ الْأَرْضِ إِنِّی حَفِیظٌ عَلِیمٌ ” {آیه ۵۵سوره یوسف} .. مرا مسئول اقتصاد کشور کنید که من هم دستکار، پاکدستم وهم تخصص و آگاهی دارم.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری (دامت برکاته) با بیان مسئله سوم (کفایت) از معیار شایسته سالاری، توانایی فردی را در انجام امور محوله مهم برشمردند و فرمودند: فردی ممکن است از نظر معنویت دارای ایمان قوی و اعتقادات محکم بوده و از نظر دانش هم دارای تحصیلات عالیه باشد، ولی توانایی انجام وظیفه مربوطه، دارای کفایت نباشد، آن فرد هم قطعاً مصداق عنوان شایسته سالاری نمی تواند باشد، در حکومت اسلامی علاوه بر تخصص، کفایت مسئله مهمی است.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) در مسئله گزینش افراد برای سپردن مسئولیت های خطیر حکومتی حساس بودند؛ خاطر نشان کردند: در انتخابات و گزینش ها باید معیار، شایسته سالاری باشد./