در معماری ملی و اسلامی، استحکام ساختمان از هر نظر مهم است./ پیش بینی های لازم قبل از انجام پروژه های عمرانی توسط سازمان ها ضروری است.

  • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری در دیدار با اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی به مناسبت ۵ اسفند روز مهندس، ضمن تسلیت‌ ایام‌ سوگواری شهادت حضرت صدیقه طاهره فاطمه الزهرا (سلام‌الله‌علیها)، و تبریک پنجم اسفند روز بزرگداشت دانشمند عالیقدر خواجه نصرالدین طوسی، که به نام روز مهندس نام گذاری شده است، اظهار داشتند: علم هندسه، بطور کلی علوم ریاضی خیلی مهم بوده و دارای اهمیت والایی است.
  • نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه خواجه نصرالدین طوسی یکی از پایه گذاران علم هندسه و فلسفه بود، ابراز داشتند: آثار ارزشمند نشانگر تبحر و تخصص خاص ایشان است. کتابهای ایشان در حوزه های علمیه و دانشگاه ها، رشته عقاید و کلام جهت استفاده طلاب دین و همینطور علوم ریاضی جهت استفاده دانشجویان قرار می گیرد.
  • امام جمعه تبریز رشته مهندسی را در هر زمان کارآمد و مفید دانست و تاکید فرمودند: در شهرسازی و احداث ساختمان بطور کلی معماری ملی و اسلامی، استحکام ساختمان از هر نظر مهم است.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با اشاره به حادثه اخیر ساختمان پلاسکو یادآور شدند: شاید یکی از علل فرسودگی ساختمان باشد ولی اگر این ساختمان باعظمت چند طبقه با اصول مهندسی ساخته می شد، ممکن بود چندین سال عمر کند.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در کشورهای اروپایی به استحکام ساختمان بیشتر اهمیت می دهند، ابراز داشتند: برای دولتمردان و سازندگان ساختمان در کشورهای غربی مهم استحکام بنا است تا نیازی به تخریب در عرض ۳۰ یا ۴۰ سال نباشد و فقط هر چند سال یکبار ظاهر ساختمان را بازسازی می کنند و همان روز که بنا بازسازی می شود، شهرداری زباله و نخاله های ساختمانی را جمع آوری می کند.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه؛ پیش بینی های لازم را قبل از انجام پروژه های عمرانی توسط سازمان ها ضروری دانستند و فرمودند: سازمان نظام مهندسی، وزارت مسکن و شهرسازی و مسئولین مربوطه ی عمران کشور باید از ابتداء و قبل از هر اقدامی برنامه ریزی داشته باشند تا پروژه ها طبق اصول و مقررات پیش برود. همین کنده کاری های ادارات برق چند روز بعد گاز و آبیاری و … عرض و طول خیابان های شهر وسیع برداشته شود، در معماری و شهرسازی این ها از اول در خیابان ها و ساختمان ها پیش بینی و در نظر گرفته شود تا با مشکلات جدی مواجه نشویم.
  • نماینده امام خامنه ای (دام ظله)، هدف از دخالت بیگانگان در کشورهای جهان سوم را نفوذ و استعمار این کشورها دانست و خاطرنشان کردند: بیگانگان باشعار نظافت و بهداشت، عمران و آبادی و با این بهانه ها وارد کشورهای جهان سوم می شوند، در حالی قصدشان ایجاد سلطه و استعمار است.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری، وحدت و همدلی ادارات و سازمان ها را برای عمران و آبادی کشور لازم و مهم دانستند و یادآور شدند: لازم است با تبیین اصول و مقررات تمام پروژه ها اجرائی شود، فقط ماندن روی کاغذ فایده ای ندارد. ان شاا… امیدواریم با همکاری کلیه ارگان ها و سازمان ها این امر تحقق یابد و احتیاجی به دخالت بیگانگان نداشته باشیم.
  • معظم له با اشاره به آیه شریف “من کان للَّه کان اللَّه له” تاکید فرمودند: سعی کنید در کنار تخصص، اخلاص و خلوص نیت و تعهد داشته باشید تا موجب رضای خالق و مخلوق گردد و اگر این معنویات ضمیمه تخصص ها شوند قطعاً مثمر ثمر و مفید خواهد بود./