فیصله دادن به خصومت ها و اختلاف ها از همه عبادت ها فضیلت اش بیشتر است./ قضاوت کار بسیار خطیر و مسئولیتی مهم و حساسی است.

  • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ صبح امروز، حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری در آئین افتتاح ساختمان جدید سازمان قضایی نیروهای مسلح استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه در فقه اسلام برای فقیه سه منصب مشخص تعیین شده است، اظهار داشتند: افتا یک مسئله عرفی و عقلی است و در مواردی که تبحر و اطلاعات کافی نبود باید از اهل فن پرسیده شود و مراجعه مردم به اهل متخصص در هر رشته تخصصی یک امر عقلی و عرفی است.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه هر فقیهی نمی تواند مرجع تقلید باشد، ابراز داشتند: آن فقیهی که بجز از علمیت و جامع الشرایط بودن، باید تقوا داشته باشد و از هوای نفس پیروی نکند و مطیع امر مولایش حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه باشد.
  • نماینده ولی فقیه در استان منصب دوم برای فقیه را قضاوت خواندند و فرمودند: یکی از وظایف فقها قضاوت و یکی از شرایط قاضی مجتهد بودن است.
  • امام جمعه معزز تبریز با بیان خاطره ای از درس خارج فقه آیت الله بروجردی (ره)، فرمودند: مدتی در درس خارج معظم له که بحث قضاء و شهادات می گفتند شرکت نمودم. ایشان در علم قاضی صحبت می کردند، یکی از اصحاب آقاشیخ عبدالحسن از ایشان پرسیدند؛ غیر مجتهد هم می تواند قاضی باشد، آقا فرمود کسی که مجتهد نیست عالم نیست، اصلاً عالم انصراف داره به کسی که صاحب نظر و مجتهد باشد، وقتی می گوییم در قاضی علمیت شرط است علاوه از عدالت و سایر شرایط .. یعنی معنای علمیت یعنی مجتهد بودن است.
  • نماینده امام خامنه ای (دام ظله) مسئله قضاوت را بسیار مهم و حساس دانست و ابراز داشتند: اگر قضاوت با شرایط اش مسئله وکالت، عدالت و مُرّ قانون را اجرا کردن و حکم دادن، اجر و منزلت فراوانی دارد. در روایات آمده است؛ فیصله دادن به خصومت ها و اختلاف ها از همه عبادت ها فضیلت اش بیشتر است.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، با بیان ولایت به عنوان منصب سوم در اسلام، اظهار داشتند: تشکیل حکومت اسلامی مسئله ای بود که از زمان غیبت کبری تا بحال مهجور و متروک مانده بود و با قیام امام بزرگوار این اصل مسلم کلامی و فقهی اسلام احیا شد.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری با اشاره به کلام صاحب جواهر که می فرماید: من تعجب می کنم از بعضی ها که در ولایت فقیه شک دارند، هر کس ولایت فقیه را قبول نکند، و این امر مسلم را انکار کند از طعم و مزه فقه چیزی نچشیده است.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه در سالهای اخیر شاهد کاهش پرونده های تشکیلات قضایی بوده ایم، خاطرنشان کردند: در همه رشته ها، قضاوت کار بسیار خطیر و مسئولیتی مهم و حساسی است مخصوصاً در نیروی مسلح که باید با دقت بیشتر مورد بررسی قرار گیرد، تا به مشکلات مردم به سرعت رسیدگی شود./