مسئله علم در جامعه اسلامی به قدری ارزشمند است که افراد باسواد را با بی‌سواد یکسان نمی‌داند./ این استان باید در زمینه کاهش نرخ بی سوادی نیز پیشتاز باشد.

  • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ ظهر امروز؛ حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، در دیدار جمعی از مسئولان و کارکنان آموزش و پرورش استان به مناسبت هفت دی، (سالروز فرمان تاریخی حضرت امام (ره) برای تاسيس نهضت سواد آموزی) با بیان اینکه هیچ شریعتی به اندازه اسلام به مسئله علم و دانش تأکید نکرده است اظهار داشتند: پس از مطالعه ادیان آسمانی مشاهده می‌کنیم که تعبیرات دین اسلام در مورد تعلیم و تربیت در هیچ دینی وجود ندارد به طوری که در دین اسلام انسان باسواد را به فرد بینا، علم را نور و جهل را به ظلمت تشبیه کرده است. مسئله علم در جامعه اسلامی به قدری ارزشمند است که افراد باسواد را با افراد بی‌سواد یکسان نمی‌داند.
  • نماینده امام خامنه ای (دام ظله) با اشاره به سیره پیامبر اسلام(ص) فرمودند: سیره پیامبر و ائمه اطهار (ع) نشانگر ترویج علم و دانش است به طوری در صدر اسلام، شرط آزادیِ زندانیان باسواد، آموختن علم و سواد به افراد بی‌سواد مسلمان بود.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه با اشاره به تشکیل نهضت سوادآموزی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) در کشور افزودند: در یک کشور اسلامی وجود افراد بی‌سواد مایه تأسف بوده که با تشکیل این نهضت، نرخ بی‌سوادی در کشور بسیار کاهش یافت.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نارضایتی معلمان نهضت سوادآموزی از نظر حقوق و وضع معیشتی تاکید نمودند: معلمان عمل صالح و کار فرهنگی انجام می‌دهند که باید توجه ویژه‌ای به آنان شود، معلمان عزیز نیز باید رضایت خداوند را نیز در نظر بگیرند. البته باتوجه به وضعیت مالی دولت و کاهش بودجه فرهنگی، به واسطه این مسئله مشکلات فرهنگی زیادی در جامعه بوجود آمده است.
  • خطیب و امام جمعه معزز تبریز در ادامه با بیان اینکه از مساجد نیز می‌توان در امور خیر استفاده کرد، فرمودند: از مساجد می‌توان در امور تعلیم و تربیت، عقد و عروسی‌ها (به شرطی که عاری از هرگونه فسخ و فجور باشد) و امور خیر نیز استفاده کرد.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه متاسفانه نرخ بی‌سوادی در استان نسبت به سایر استان‌ها کمی بالاست و این قابل قبول نیست، ابراز داشتند: وضعیت آذربایجان که خطه‌ای معروف به اولین‌هاست نباید این گونه باشد و باید در مورد ریشه کنی بی‌سوادی تلاش‌ها بیش از پیش صورت گیرد. امیدواریم نرخ بی سوادی در استان نیز کاهش یابد و این استان در این زمینه نیز پیشتاز باشد./