آیت‌الله هاشمی‌‎شاهرودی اعتدال‌گرای واقعی بود

به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، معظم له در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب گروه سیاسی خبرگزاری آنا، درباره رفتار سیاسی مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی و برخورد ایشان با سران فتنه ۸۸ گفت: مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی یکی از شخصیت‌های برجسته علمی و سیاسی در کشور به‌‌حساب می‌آمدند و فقدان ایشان در جهان اسلام قابل جبران نیست.

 

وی با بیان اینکه مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی از لحاظ علوم حوزوی و فقهی شخصیت جامعی داشتند، تصریح کرد: تألیفات خوبی در این زمینه داشتند و کلاس‌های درسی وی در حوزه‌ها بسیار مفید بودند.

 

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز رفتار سیاسی مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی را در خط رهبری و انقلاب توصیف کرد و گفت: ایشان از ابتدای انقلاب در خط امام خمینی (ره) حرکت می‌کردند و بعد از ارتحال امام (ره) در کنار رهبر معظم انقلاب اسلامی ایستادند و ارادت خاصی به رهبر انقلاب داشتند. اعتماد رهبر انقلاب به ایشان هم به حدی بود که ریاست قوه قضائیه را به او سپردند و مدیریت و خدمات خوبی در دوره ریاستشان بر دستگاه قضائی عرضه کردند.

 

آیت الله شبستری درباره مواضع سیاسی مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی گفت: در زمان فتنه ۸۸ ایشان مخالف فتنه‌گران بودند و با کسانی‌که براندازی نظام را در دستور کار داشتند مقابله کردند و مواضع ولایی در فتنه ۸۸ ‌گرفتند.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی مواضع سیاسی متعادلی داشتند و اعتدال‌گرای واقعی بودند نه اینکه اسمی معتدل باشند و همچنین پایبند به اصول و ارزش‌ها بودند.

 

آیت الله شبستری در پایان خاطرنشان کرد: مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی با وجود کسالتی که داشتند در برخی جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام فعال بودند و نقش تعیین‌کننده‌ای در جلسات از خود نشان می‌دادند.