آیت الله‌مجتهدشبستری در دیدار ائمه جماعات جنوب غرب تهران: ائمه جماعات با اخلاق و عمل خویش جوانان را به مساجد دعوت کنند

به گزارش دفتر حضرت آیت الله مجتهد شبستری، آیت الله مجتهد شبستری در دیدار ائمه جماعات جنوب غرب تهران که روز چهارشنبه در حوزه علمیه آیت الله ایروانی(ره) برگزار شد، فرمودند: روحانیت باید بیشتر جوانان را به مسجد دعوت کنند. ائمه جماعات با تمسک به احادیث و آیات قرآن جوانان را جذب مسجد کنند و باید مطالبی که بیشتر مورد ابتلای مردم است بیان شود. ایشان تصریح کردند: ائمه جماعات باید افزون بر زبان و بیان شیوا با اخلاق و عمل خویش جوانان را به مساجد دعوت کنند.

مسوول جامعه روحانیت مبارز جنوب غرب تهران با بیان اینکه شرایط کنونی کشور بسیار دشوار و مسوولیت برای روحانیت بسیار خطیر است، تاکید کردند: بنا بر تعبیر رهبری جنگ نرم به جمهوری اسلامی تحمیل شده است و در جنگ فرهنگی، روحانیت در خط مقدم قرار دارد. به امید خداوند قصد داریم جلسات اعضای روحانیت مبارز به نحو مرتب برگزار شود.

ایشان افزودند: رهبری نیز اشاره داشتند تحصیل و تعلم بسیار مهم است و طلاب نیز باید در روزهای تعطیلی مطالعه آزاد داشته باشند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: ائمه جماعات باید با جوانان انس و الفت بیشتری داشته باشند، زیرا که جوانان بیشتر مورد هجمه هستند، توصیه پیامبر اکرم(ص) و امیرمومنان(ع) به مبلغان نیز توجه به جوانان بوده است. ماهواره و این لوازم جنگ نرم جوانان را به خطر انداخته است.

آیت الله مجتهد شبستری فرمودند: در مجلس خبرگان رهبری از مسوولان شورای عالی فضای مجازی سوال کردیم که چرا مقابل مشکلات فضای مجازی نمی ایستید؟! که در پاسخ جواب دادند؛ برخی اجازه مقابله نمی‌دهند و مدعی هستند باید آزادی باشد. البته این آزادی نیست و همانطور که آزار جسم مردم صحیح نیست، تضعیف روحیه‌‌‌ی مردم و گسترش ابتذال نیز صحیح نیست.

معظم له با انتقاد از بعضی دیدگاه‌ها فرمودند: اینکه برخی می گویند گشت امر به معروف و نهی از منکر نیاز نیست و نباید فیلترینگ انجام داد مطلب صحیحی نیست، البته اقدامات فرهنگی لازم و ضروری است ولی باید مقابل مفاسد ایستاد و این وظیفه دولت است. رهبری و دلسوزان انقلاب مطالب را بیان می کنند ولی گوش شنوا کم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی متون دینی بررسی می شود در مورد علمای دینی یک مقایسه را مشاهده می کنیم، در برخی روایات داریم یک عالم دینی برتر از هفتاد عابد است، عالم دینی با شهدا مقایسه شده اند. در روایتی مطرح شده در محاسبه علما؛ مداد العلما افضل من دماء الشهدا، در اینجا یک سوال مطرح می شود؛ چرا یک عالم دینی از فردی که از تمام سرمایه‌ی خود یعنی جانش می گذرد برتر است؟! زیرا عالم دینی شهید پرور است.

ایشان افزودند: این حضور و نفس امام راحل بود که سبب شد شهیدان به جبهه بروند، گاهی علمای دینی با انبیای دینی مقایسه شده اند. براساس برخی از روایات درجه علمای دینی نزدیک به انبیا است زیرا وظیفه انبیای تربیت مردم است و علما نیز اینچنین وظیفه ای دارند.

تولیت حوزه علمیه آیت الله ایروانی گفت: اگر بخواهیم روحانیت کار انبیا را انجام دهد اولا عالم بودن نیاز است و ثانیا مزکی بودن، باید تزکیه داشته باشیم تا بتوانیم دیگران را تزکیه کنیم، اگر خود سواد کافی نداشته باشیم نمی توانیم معلم دیگران باشیم. اگر شخصی فاقد تزکیه باشد قطعا سخنش در دیگران اثری نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه علم عقائد در هر زمان لازم و مفید بوده است و انبیا برای تبیین توحید آمده اند، گفت: در شرایط فعلی که علم کلام و علوم مربوط به عقائد در حال هجمه است پرداختن به این موضوع بسیار مهم است. در شرایطی که وهابیت یا همان تسنن آمریکایی از یک طرف و تشیع لندنی از سوی دیگر مشغول به فعالیت است پاسخ به شبهات آنان برای روحانیت از اوجب واجبات است. ایشان افزودند: امروز مطالبه رهبری نیز ورود به عرصه فضای مجازی و پاسخ به شبهات است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه تعلیم علم فقه و احکام نیز از جمله وظائف روحانیت است، گفت: امروز متاسفانه بسیاری از مردم از احکام اطلاع کافی ندارند. البته علم اخلاق نیز از اهمیت والایی برخوردار است، رمز بعثت انبیا ارائه اخلاق است.