آیت الله مجتهد شبستری: روحانیت در خط مقدم جنگ فرهنگی است

به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، معظم له در جلسه اخلاق ویژه ائمه جماعات مساجد ناحیه شهید نواب صفوی که صبح امروز چهارشنبه در مدرسه علمیه آیت الله  ایروانی برگزار شد، با بیان اینکه خداوند ذکر و یاد خود را وسیله جلوت دلها قرار داده است، گفتند: جلوت به معنای صیقل زدن دلها است، یاد خدا سبب می‌شود قلب ها جلا پیدا کند.

 

ایشان افزودند: با یاد خدا گوشی که ناشنوا است شنوا می شود و چشم ها بینا می شود، انسان همراه با بینایی بصیرت پیدا می کند. به وسیله ذکر خدا انسان مطیع می شود. فردی که با خداوند و احکام الهی عناد داشته باشد، اگر توفیق ذکر خدا داشته باشد آن لجاجت را از دست می‌دهد.

 

حضرت آیت الله شبستری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: اهل ذکر افرادی هستند که دیگران را تذکر می دهند و آنان را از منهیات نهی می کنند، محرمات را برای مردم گوش زد کرده و مردم را به قسط و عدالت دعوت می کنند، خود نیز عامل به عدالت هستند. این صفت برای روحانیت بسیار ضروری است. وقتی انسان به کاری عمل نکند چگونه می تواند انتظار داشته باشد دیگران به آن عمل می کنند.

 

ایشان افزودند: ذکر خدا فقط لسانی نبوده و ذکر عملی و قلبی نیز بسیار حائز اهمیت است. این نوع ذکر بازندارنده از گناه است، اگر یاد خدا در جامعه وجود داشته باشد و مردم به آن توجه داشته باشد بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد. یاد و ذکر خداوند از گناه بازدارنده است. روحانیت باید با عمل به دستورات الهی مردم را تشویق به انجام احکام الهی کنند.

 

عضو مجمع تشخیص مصحت نظام، اظهار داشتند: امروز روحانیت در خط مقدم جنگ فرهنگی است و باید پاسخگو باشد، بطور مثال در این فضای مجازی بغیر از ابتذالی که وجود دارد شبهاتی مطرح می شود، روحانیت باید در این فضا وارد عرصه شده و به شبهات و مسائل مختلف پاسخ دهد. ائمه جماعات باید شبهات و مشکلات مطرح شده را رصد کرده و به آن پاسخ دهند.

 

متولی و مسوول حوزه علمیه آیت الله ایروانی، تصریح کردند: مساجد باید در تعطیلات تابستان فضایی را برای جوانان فراهم کنند، به طور مثال تشکیل کلاسهای اعتقادی، تفسیر قرآن و کلاسهای ورزشی در این تعطیلات ضروری است.