آیت الله مجتهد شبستری: مجمع تشخیص مصلحت، حلقه تکمیلی در حاکمیت نظام جمهوری اسلامی است

آیت الله مجتهد شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به برگزاری دیدار امروز اعضاء مجمع تشخیص مصلحت نظام با مقام معظم رهبری فرمودند: همانطور که در اصل ۱۱۲ قانون اساسی آمده است مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تشخیص مصلحت در مواردی که شورای نگهبان مصوبه‌ی مجلس را خلاف شرع می‌داند و مجلس نظر شورای نگهبان را تأمین نمی‌کند، وارد عمل می شود.

معظم له افزودند: مشاوره به رهبری که از سوی ایشان به مجمع ارجاع داده می شود نیز ازجمله وظائف مجمع است. در بند اول اصل ۱۱۰ قانون اساسی نیز بیان شده است که تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت می‌گیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، فرمودند: در هر دوره قبل از اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام شروع به کار کند اعضای قدیم و جدید آن با مقام معظم رهبری دیدار می‌کنند، امروز نیز دیدار با معظم‌له صورت گرفت و ایشان ضمن بیان اهمیت این مجمع که در جمهوری اسلامی جایگاه مهمی دارد به وظائف سه گانه از جمله تشخیص مصلحت، بررسی سیاست های کلی و نظارت بر اجرای کلی قوانین اشاره داشتند.

تولیت حوزه‌ی علمیه آیت الله ایروانی(ره) با اشاره به فرمایشات رهبری فرمودند: ایشان تاکید داشتند که مصلحت به صورت دقیق، عادلانه و مجتهدانه تشخیص داده شود و در مواردی که حکم شرعی با عناوین اولیه سازگار نبود با حکم ثانویه تعیین تکلیف شود و موضوع به درستی بررسی شود.

آیت الله مجتهد شبستری بیان داشتند: به طور مثال زمانی که شورای نگهبان قراردادهای بین المللی درباره وام را ربوی و خلاف شرع بداند ولی مصالح کشور ایجاب کند که این قرارداد منعقد گردد، مجمع به نحو ثانوی به این مسأله جواز می دهد ولی بایستی مدت این قرارداد مشخص و موقت باشد و در تبدیل احکام اولیه به ثانویه زمان مشخص تعیین گردد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشتند: رهبری اشاره داشتند در مساله رأی گیری در مجمع باید رأی قاطع انجام گیرد و رأی نصف همراه با یک نفر، کافی نیست زیرا که رأی بالا اطمینان بخش است.ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: تأکیدی که رهبری در گذشته و امروز اشاره داشتند؛ چابک سازی تشکیلات بوده است، ایشان بیان داشتند از منظر نیروی انسانی و مکان، چابک سازی صورت گیرد و به حداقل ضرورت اکتفا شود.

حضرت آیت الله مجتهد شبستری با اشاره به اهمیت مجمع تشخیص مصلحت نظام، فرمودند: مجمع تشخیص مصلحت نظام یک حلقه تکمیلی در حاکمیت نظام جمهوری اسلامی است که باید در قانون گذاری و در اجرا در چهارچوب موازین اسلامی عمل کند و گاهی که نظام اسلامی با معذوراتی مواجه می‌شود، این مجمع با تشخیص مصلحت به وظیفه خود عمل می‌کند.

آیت الله مجتهد شبستری با اشاره به اهمیت انقلابی بودن مجمع تشخیص مصلحت نظام از منظر رهبری فرمودند: انقلاب برای این بود که اسلام و ارزش‌های اسلامی حاکم شده و مکاتب الحادی در جامعه حاکم نشود، انقلابی بودن یعنی اسلامی بودن و حاکمیت ارزش‌های اسلام، و در راس تمامی ارزش ها ولایت فقیه، پیروی از منویات رهبری و حفظ آرمان‌های امام خمینی(ره) قرار دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برگزاری اولین جلسه این مجمع فرمودند: اول مهرماه اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به احتمال زیاد در محل سابق مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.