امام حسین(ع) نه تتها قیامش برای احیای اسلام بود بلکه در روز عاشورا درس های قرآن را در عمل پیاده کرد

به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، معظم‌له شامگاه سه شنبه ۲۰ شهریورماه ضمن حضور و اقامه نماز جماعت در حسینیه اهل بیت(ع) شهر سنت پترزبورگ روسیه برای شیعیان این شهر به سخنرانی پرداختند.

 

متن سخنرانی ایشان به شرح ذیل می باشد؛
خداوند متعال را شاکر هستیم که توفیق داد در ایام محرم خدمت برادران دینی و ارادتمندان اهل بیت(ع) در این منطقه برسیم و این عزیران را از نزدیک زیارت کنیم. این عزاداری ها بسیار با فضیلت و دارای اجر فراوان است، به شرط اینکه مقدمه باشد برای انجام و عمل به وظایف دینی و پیروی عملی از مکتب حسینی(ع).

 

علت اینکه در برخی از روایات آمده زمین کربلا افتخار می کند به زمین مکه شاید وجهش این باشد که اگر در مکه الفاظ قران نازل شده ولی در کربلا امام حسین(ع) به دستورات قرآن عمل کرده و قرآن عملی را مجسم کرده است.

 

اگر قرآن کریم در آیه ۱۱۳ سوره هود می گوید«وَ لاتَرْکَنُوا إِلَى الَّذینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّکُمُ النّارُ» به ستم گران اعتماد و تکیه نکنید، اگر قرآن مبارزه با کفار و منافقان را لازم دانسته است. امام حسین(ع) دیدند که موعظه و تذکر برای یزید و یزیدیان اثری ندارد بنابراین وارد میدان مبارزه شده و در این راه خودش و عزیزانش شهید شدند. این اقدام برای مبارزه با ظلم و احیای امر به معروف و نهی از منکر بوده است.

 

وقتی اباعبدالله(ع) دیدند که بیت المال در حال اجحاف است، تبعیض در جامعه وجود دارد، شرابخواری و قماربازی و سایر منکرات رسما ترویج می شود صلاح دیدند با مظلومیت خود بنی امیه را رسوا کرده و حقانیت تشیع را اثبات کند.

حادثه عاشورا برای ما درس های فضیلت، عزت نفس و آزادگی دارد. امام حسین(ع) نه تتها قیامش برای احیای اسلام بود بلکه در روز عاشورا درس های قرآن را در عمل پیاده کرد. نماز ظهر را در آن میدان اقامه کردند، زمانی که دشمن قصد حمله به خیمه ها را داشت حضرت در قتلگاه با آن بدن چاک چاک بیان کرد؛ «اِن لم یکن لکم دین و کنتم لا تخافون المعادَ کونوا احراراً فی دنیا کم» اگر دین ندارید، در دنیا ازاده باشید، من با شما طرف هستم و شما با اهل بیت من چکار دارید؟

حضرت درس غیرت ناموس به پیروانش داد. همان معامله ای که با علی اکبر، جوان ۱۸ ساله اش انجام داد و صورت به صورت فرزندش گذاشت صورتش را بر روی صورت غلام خود گذاشت تا اعلام کند تبعیض نژادی در اسلام لغو است همین موضوعی که غرب نتوانسته آن را حل کند و درس های فراوانی را در روز عاشورا به ما داده است و امیدواریم این عزاداری ها مقدمه ای باشد برای ما تا درس های عملی را فراگیریم و شناخت هدف امام حسین(ع) از این قیام خونین و احیای امر به معروف و نهی از منکر را باید انجام دهیم. گریه کردن گرچه ثواب دارد ولی بهتر آن است که پیرو عملی مکتب امام حسین(ع) باشیم.