حضرت آیت الله شبستری: قرآن نوری است که بشریت به آن نیاز دارد

به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، معظم له در مراسم احیای شب ۲۱ ماه مبارک رمضان که شامگاه سه شنبه در مسجد نور برگزار شد با اشاره به ویژگی های نور در عالم، گفتند: یکی از موجوداتی که در عالم وجود دارد «نور» است، نور دارای سرعت و ویژگی های خاص است.

 

ایشان ادامه دادند: انسان توسط نور راه ها را تشخیض می دهد و به دلیل نور خورشید رشد و نمو گیاهان رخ می دهد و به قول برخی از دانشمندان رشد گیاهان و حیوانات و حتی انسان به نور خورشید نیازمند است و حتی تبدیل جمادات نیز توسط نور رخ می‌دهد که این موارد از خواص نور ظاهری است.

 

حضرت آیت الله شبستری با اشاره به اهمیت و جایگاه نور معنوی، گفت: نور معنوی  شامل نور قرآن کریم  و نور اهل بیت(ع) است. در قرآن مجید در حدود ۴۲ مرتبه از واژه نور استفاده شده است، درباره ذات خداوند داریم؛ اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ(نور۳۵) و یا در باره قمر داریم.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آیات قرآن کریم، گفت: هُوَ الَّذِی جَعَلَ الشَّمْسَ ضِیَاءً وَالْقَمَرَ نُورًا(یونس۵) در ۱۱ مورد از این ۴۲ مورد واژه نور درباره قرآن بیان شده است. «قدْ جَاءَکُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَکِتَابٌ مُبِینٌ»(مائده ۱۵)، «فَآمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَالنُّورِ الَّذِی أَنْزَلْنَا»(تقابن آیه ۸)، «یُریدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْکافِرُونَ»(صف آیه ۸) جمعی اراده دارند نور قرآن را خاموش کنند ولی پروردگار این نور را حفظ خواهد کرد ولو اینکه کفار به آن اکراه دارند.

 

ایشان افزودند: تمام خواص نور ظاهری در نور معنوی قرآن نیز وجود دارد، در سایه نور قرآن مجید اسلام در عرض ۱۰ سال و پس از تشکیل آن توسط پیامبر اکرم(ص) از جزیره العرب تا اقیانوس اطلس گسترش یافت. پس از رحلت پیامبر(ص) اسلام ۱۳ میلیون پیرو پیدا کرده بود درصورتی که در ابتدا فقط دونفر پیرو آن بودند و این نور قران است و امروز نزدیک ۲ میلیارد نفر در جهان مسلمان وجود دارد و این سرعت انتشار به دلیل حقانیت قرآن کریم است.

 

متولی و مسوول مدرسه علمیه آیت الله ایروانی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: به وسیله قرآن انسان می تواند حق را از باطل جدا کند و برهمین اساس یکی از اسامی قرآن فرقان است. انسان به وسیله قرآن مسیرهای انحرافی را پیدا می کند. در سایه قرآن افکار رشد و نمو پیدا می کند. به طور مثال همان جمعیت بت پرست که سنگ ها را عبادت می کردند به مقام خداپرستی رسیدند. جمعیتی که دختران را زنده به گور می کردند متوجه اشتباه خود شدند. قرآن می گوید تفاوتی میان مرد و زن وجود ندارد و هرکس عمل صالح انجام دهد به بهشت می رود. در آن وضعیت جاهلیت به سبب نزول قرآن این مسائل از بین رفت.

 

حضرت آیت الله شبستری، گفتند: در مقابل قرآن عزیز، نور تابناک، درخشان  و سعادت بخشش در گذشته نیز مخالفانی بودند که در ان رابطه آیه «یُریدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْکافِرُونَ» نازل شد. نور و تعالیم قرآن با فطرت بشر سازگار است و این نور از بین رفتنی نیست. یک واقعیت هایی را قرآن برای بشر در تمامی زمنیه ها مانند احکام، اخلاق و عقائد بیان می کند که با آن نمی تواند جنگید.

 

 

ایشان افزوند: در گذشته گروه های معاند با اصل اسلام و پیامبر(ص) مبارزه می کردند و پس از آن عباسیان در عمل احکام الهی را زیر پا می گذاشتند و سپس استعمارگان وارد عرصه شدند. در هر زمان قرآن کریم مخالفانی داشته است. امروز نتانیاهو و ترامپ و امثال او اگر بخواهند با نور قرآن مبارزه کنند نخواهند توانست. بنابر سخن مقام معظم رهبری دشمن دست و پا می زند و از عظمت اسلام و جمهوری اسلامی ناراحت هستند و البته نمی توانند با این حقیقت مبارزه کنند.

 

 

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود اظهار داشت: مسلمانان صدر اسلام در اثر عمل کردند به آیات قران آن عظمت ها را آفریدند و آن جمعیتی که وضع مادی و فرهنگی خوبی نداشتند بر مشکلات غلبه کردند.  در انقلاب اسلامی به چند آیه از قرآن کریم عمل شد و به استقلال و امنیت رسیدیم.ردر قرآن آمده به کفار اعتماد نکنید زیرا که آنان با اسلام مخالفت می کنند . البته با مسلمانان نیز مخالفت می کنند. با رهبری امام راحل(ره) با استبداد مبارزه شد، به آیه جهاد عمل شد و امروز استقلال و امنیت حاصل شده است.

 

ایشان با طرح این سوال که اگر به تمامی آیات قرآن عمل کنیم چه خواهد شد، گفت:  با عمل به چند آیه قرآن انقلاب پیروز شد. یکی از دانشمندان فرانسوی می گوید اگر مسلمانان آیه«اِنَّ اللهَ یَأمُرُ بِالعَدلِ وَ الاِحسانِ وَ ایتآئِ ذِی‌القُربی وَ یَنهی عَنِ الفَحشآءِ وَ المُنکَرِ وَ البَغی»(نمل ۹۰) عمل کنند مشکلاتشان برطرف می شود.

 

حضرت ایت الله شبستری در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد:  این فضای مجازی که  به یک وسیله ابتذال تبدیل شده برای جوانان یک تهدید است. جوانان امروز به درس و علم نمی پردازند و می بینیم شبهات و مسائل اعتقادی در این فضا مطرح و مشاهده می شود.

 

 

ایشان افزودند: خوشبختانه اکثر مردم مسلمان اهل نماز و روزه هستند و آیا وضع معیشت مردم مناسب است؟ آیا اختلاف طبقاتی کم است؟ افرادی هستند که در شمال شهر خانه چند هزار متری دارند و دیگر افراد هستند که توانایی خرید خانه کوچک در پایین شهر را ندارد. البته مساوات قابل اجرایی نیست. فردی که تحصیل کرده با شخصی که بی سواد است فرق درآمد خواهند داشت ولی اختلاف زیاد میان درآمد ها در اسلام مطرود است.

 

 

حضرت آیت الله شبستری در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: رهبری در سخنان خود اظهار داشتند که در مسائل فناوری پیشرفت های خوبی در کشور وجود دارد ولی از نظر عدالت اجتماعی وضعیت مناسبی نداریم.  امروز معضل بیکاری در جامعه وجود دارد،  البته دولتمردان در این راستا آمارهایی ارائه می دهند اما در مقام عمل جوانان هنوز دچار مشکل هستند.  همه اقشار باید دست به دست هم بدهند تا وضعیت جامعه بهبود یابد.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه قرآن به تمامی نیکی ها دعوت می کند، گفت: قرآن کریم نوری است خاموش نشدنی و این دین ماندگار است. امیرمومنان(ع) در وصیت خود دعوت به حفظ قرآن و توجه به این کتاب شریف می کنند.

 

ایشان ادامه دادند: اگر به وصیت امیرمومنان(ع)  توجه کنیم سرنوشت ما خوب رقم می‌خورد، این شب(شب قدر) شب تصمیم گیری و استغفار و توبه است. توبه به اینکه توجه به تعالیم اسلام نداشتیم و از این به بعد می خواهیم به آن توجه کنیم.

 

 

ایشان با اشاره به فلسفه به سرگرفتن قرآن، گفت:  اگر تا این ساعت به قرآن توجه نداشتیم در این شب ها آن را بالای سرخود می گذاریم و می خواهیم این قرآن در فکر ما وارد شود. اگر از منظر فکری و اخلاقی انحراف داشتیم بیاییم در راه قرآن عمل کنیم. به وضع اقتصادی و مسائل فرهنگی جامعه توجه کنیم.

 

حضرت آیت الله شبستری، تصریح کردند: رهبری  در سخنانی که در حرم امام خمینی(ره) ایراد کردند اشاره داشتند از جنگ هراس نداشته باشید و این سخنانی که اروپا و دیگر کشورها مطرح می کنند دروغ است و اگر یکی بزنند ۱۰ تا می خورند و این دشمن از راه جنگ اقتصادی و فرهنگی جلو آمده است.

 

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه دادند: شب قدر یعنی استغفاز ار عملکرد گذشته و عمل به دستورات قرآن و تعالیم اهل بیت(ع). امام علی پس از دعوت به نظم در امور و عمل به قوانین و نظم در زندگی اشاره دارند. امام علی(ع) پس از تقوا دعوت به نظم می کنند باید بازار، دانشگاه ها و خانه ها نظم داشته باشند و اینکه مسلمانان خدا را در نظر بگیرند و نباید در عمل به قرآن دیگران از مسلمانان سبقت بگیرند و اینکه در برخی از کشورها می بینیم دروغ نمی گویند آنان از اسلام یاد گرفته اند.

 

ایشان افزودند: امیرمومنان(ع) وصیت می کنند خدا را درنظر بگیرید، امربه معروف و نهی از منکر را انجام دهید که این فریضه در جامعه ما متروک شده است. تصمیم بگیریم به این وظیفه همگانی عمل کنیم. این مساله بدحجابی که در جامعه می بینیم به خاطر بی تفاوتی مسلمانان در جامعه است که اگر مسوولان کاری نمی کنند وظیفه از گردن مسلمانان ساقط نمی شود. باید با بیان و زبان ملایم امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهیم. پدران باید به حجاب دختران خود توجه کنند.

 

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود اظهار داشت: مظلوم ترین و مستحق ترین مردمان مظلوم، این جنگ زدگان یمن هستند و باید به آنان کمک کرد. یکی از فلسفه های ماه رمضان این است که ثروتمندان طعم گرسنگی را بچشند. جهاد جانی فقط حضور در جبهه نیست.

حضرت آیت الله شبستری با اشاره به اهمیت روز قدس، گفت: همه باید در آخرین روز جمعه ماه رمضان در روز قدس در راهپیمایی شرکت کنیم.  رئیس جمهور امریکا اعلام کرده که پایختت اسرائیل بیت المقدس است و بر همه مسلمانان لازم است امسال که در راهپیمایی روز قدس شرکت کرده و حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام کنند.