شخصی که با خداوند مانوس شود محبت غیر او را از دلش بیرون می کند

به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، معظم له پیش از درس خارج فقه خود که صبح امروز بکشنبه در مدرسه علمیه آیت الله ایروانی برگزار شد با اشاره به روایتی از امام حسن عسکری(ع)، گفتند، «مَنْ أنِسَ بِاللّهِ اسْتَوحَشَ مِنَ النّاسِ»  ظاهر حدیث مقداری ابهام دارد یعنی فردی که با خدا مانوس شود از مردم وحشت دارد.

ایشان تصریح کردند: در این رابطه محدثین معنا کردند که منظور از حضرت این است که «مَنْ أنِسَ بِاللّهِ اسْتَوحَشَ عن شرار الناس» درصورتی که طبق دستورات اسلام مانند عیادت مریض و امر به معروف و نهی از منکر و سایر تکلیفات اجتماعی اجازه داده نمی شود انسان از مردم وحشت کند و حتما منظور این است که از افراز ناباب وحشت می شود.

 

نماینده مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: اغلب افرادی که دچار انحراف می شوند با داشتن رفیقان ناباب اینچنین می شوند. انسان باید از ابتدا سعی کند با افراد ناباب مجالست نکند. برخی از افراد که شرح حدیث نوشتند گفتند این حدیث یعنی انس با خداوند سبب می شود انسان توجه کامل به خداوند کند و دلش متوجه خدا باشد. یعنی فقط دل فرد متوجه خدا بوده و در ظاهر با مردم مجالست دارد و در قلبش دو محبت را نگذاشته است.