تحلیل حماسه ۹ دی

  • حضرت آیت‌الله محسن مجتهد شبستری در خطبه‌های نماز جمعه و در ۹ دی‏ماه ۱۳۹۰، با اشاره به سالروز حماسه نهم دی و روز بصیرت گفت: «فتنه سال ۱۳۷۸ و ۱۳۸۸ که با هدایت و رهبری بیگانگان و به وسیله فریب خوردگان داخلی اجرا شد. حضور با بصیرت مردم ایران بار دیگر دشمنان را ناکام گذاشت و به دنیا نشان داد اتکا جمهوری اسلامی ایران به اراده مردم است. نهم دی روز نه گفتن ایران به سران فتنه و آری گفتن و بیعت مجدد با آرمان‌های امام راحل و مقام عظمای ولایت بود.

  • مردم در نهم دی ۸۸ تیر خلاص بر پیکره فتنه‌گران زدند.
  • تشخیص صفوف دشمنان و محبان انقلاب از هم  دیگر ویژگی این حماسه بود و مردم در این روز تیر خلاص به فتنه‌گران شلیک کردند و نشان دادند دشمن‌شناس هستند. حماسه نهم دی دلبستگی مردم به نظام و ولایت فقیه را نشان داد، چیزی که دشمنان در برنامه خود آن را نشانه رفته بودند.
  • وابستگی مردم به دین و دیانت همچنین عاشورای حسینی از اسباب وقوع این حماسه ارزشمند بود که مردم را به واکنش در مقابل جسارت‌کنندگان به ساحت اباعبدالله الحسین(ع) واداشت و همین امر نشان داد که ملت ایران دلداده خاندان اهل بیت(ع) هستند.
  • دشمنان ایران اسلامی از سال‌ها پیش از فتنه ۸۸ در حال برنامه‌ریزی برای براندازی نظام جمهوری اسلامی بودند که در انتخابات ریاست جمهوری عده‌ای فریب خورده در داخل با آنها همراه شدند. دلسوزان کشور به ویژه رهبر معظم انقلاب با سعه صدر و تدبیر حکیمانه بارها سران فتنه را نصیحت کردند ولی آنها همچنان دشمنان را به ایجاد تغییر مطابق میل استکبار در داخل ایران امیدوارتر کردند.
  • بنا بر شواهد موجود سلطنت‌طلبان، ملی‌گرایان، منافقان و شیطان پرستان از حامیان داخلی جریان فتنه و صهیونیسم بین‌الملل و استکبار جهانی از حامیان خارجی فتنه‌گران بودند.جماعتی که در هشتم و نهم دی آمدند تنها نظیرش در تشییع جنازه امام دیده شد.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری همچنین در همایش ویژه “بصیرت و میثاق امت با ولایت” در اوایل دی ماه ۱۳۹۲ با بیان اینکه فتنه ۸۸ بالاتر از ۸ سال جنگ تحمیلی بود، در این خصوص اظهار داشت: «جماعتی که در هشتم و نهم دی آمدند تنها نظیرش در تشییع جنازه امام(ره) دیده شده است.
  • در نهم دی ماه مسئله “به چه کسی رأی داده‌ایم” مطرح نبود، بلکه پای نظام و دین در میان بود و این جماعتی که در هشتم و نهم دی آمدند تنها نظیرش در تشییع جنازه امام(ره) دیده شده است وقوع این حماسه در اثر بالا رفتن بصیرت مردم بود که توانستند توطئه‌های دشمن را خنثی کنند.