داشتن مسکن مناسب حق هر خانواده ایرانی است./ باید از همین حالا نسبت به احداث مسکن سیل زدگان استان اقدام شود.

  • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، در دیدار با مدیرکل و کارکنان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی، اظهار داشتند: باید هرچه زودتر قبل از رسیدن فصل زمستان، مسکن حادثه دیدگان سیل بادقت و سرعت بیشتر احداث شود.
  • نماینده امام خامنه ای (دامت برکاته) با بیان اینکه روستاییان سیل زده افرادی مصیبت دیده هستند و احداث مسکن می تواند تاحدی التیام جراحات وارده بر این عزیزان باشد، تاکید فرمودند: بنیاد مسکن، خانه هایی را که احداث می کند نباید در مسیر سیلاب و در محل هایی احداث شود که امنیت کامل دارد تا این عزیزان با آرامش خاطر در آنجا زندگی کنند.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری، اولویت اصلی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را صاحب خانه دار کردن مستضعفان برشمردند و افزودند: من معتقدم باید از همین حالا نسبت به احداث مسکن سیل زدگان استان خصوصاً روستای چنار اقدام شود که یک روز هم یک روز است و باید با سرعت عمل این مهم انجام پذیرد.
  • نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، مسکن را یکی از ضروریات اولیه زندگی بیان کردند و فرمودند: در اصل سی و یک قانون اساسی آمده است داشتن مسکن مناسب حق هر خانواده ایرانی است و وظیفه دولت در این راستا کمک به مردم در احداث مسکن است.
  • امام جمعه تبریز از جمله مشکلات مسکن را افزایش جمعیت و محدود بودن زمینها در شهر دانستند و خاطرنشان کردند: در رژیم گذشته و حتی در اوایل انقلاب با افزایش مهاجرت ها از روستاها به شهرهای بزرگ، سبب فلج شدن صنعت کشاورزی و باعث کمبود مسکن در شهرها شد.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری با ابراز تأسف از افراط و تفریط و سیاست دولت ها در قبال مسکن، تصریح کردند: متاسفانه سیاست در مورد مسکن چه در دولت قبل و چه در دولت فعلی به نظر می آید، مسئله افراط و تفریط است در دولت گذشته با ازدیاد ساخت وساز مسکن مهر ولی بدون زیرساخت و آنطور ماند. در شرایط فعلی و چند سال اخیر رکود مخصوصاً به غیر از صنایع در مسکن بیشتر حاکم است.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع)، مسکن روستاییان را متوجه بنیاد مسکن دانستند و فرمودند: از جمله وظایف مهم بنیاد مسکن احداث و اهداء سند به روستاییان است لذا باید سعی شود خانه هایی که درست می شوند در اثر سوانح از استحکام کامل برخوردار باشند.
  • نماینده ولی فقیه با بیان اینکه در کشورهای اروپایی به استحکام ساختمان بیشتر اهمیت می دهند، ابراز داشتند: برای دولتمردان و سازندگان ساختمان در کشورهای غربی مهم استحکام بنا است تا نیازی به تخریب در عرض چند سال نباشد و فقط هر چند سال یکبار ظاهر ساختمان را بازسازی می کنند.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با اشاره به هدف امام خمینی (ره) از ایجاد حساب ۱۰۰، افزودند: با توجه به اینکه کمک های مردمی به این حساب بسیار کم است باید دولت محترم به این نهاد کمک های بیشتری کنند. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی باید بطوری اقدام کنند که هدف و رسالت اصلی امام راحل از ایجاد حساب ۱۰۰ که عمدتاً برای صاحب خانه شدن مستضعفان است روبه فراموشی نرود و با محور قراردادن اهداف امام خمینی(ره) در جهت احداث مسکن برای فقرا تلاش بیشتری صورت گیرد.
  • معظم له با بیان اینکه قیمت مسکن در رکود است ولی اجاره بهاء رو به افزایش است، ابراز داشتند: افزایش سرسام آور اجاره بهاء برای مردم به یک معضل تبدیل شده است. لذا خالی نگاه داشتن خانه های اضافی گناه شرعی است و در متون دینی هم داریم هر کسی یک خانه و اتاق اضافی در اختیار داشته باشد، خالی نگه دارد و در اختیار دیگران قرار ندهد خداوند متعال خطاب به فرشتگان می فرماید: ای فرشتگان من در بهشت برین به این شخص جا ندهید، به این علت که این فرد در دنیا زمین و خانه داشت و در اختیار بی پناهان قرار نداد، احتکار کرد و اجاره نداد.. پس شما هم او را از ورود به بهشت منع کنید./