در گفت و گو با دانا مطرح شد؛تصور تشدید تحریم ها در صورت عدم تصویب لوایح FATF یک توهم است

به گزارش دفتر حضرت آیت الله مجتهد شبستری، معظم له در گفت و گو با دانا به آخرین وضعیت کنوانسیون های cft و پالرمو اشاره کرد و گفت: کسانی که با FATF و الحاقیه های آن مخالف هستند، ادله محکمی دارند و معتقدند که با تصویب این لوایح اوضاع اقتصادی و معیشت مردم نه تنها بهتر نمی شود، بلکه بدتر هم خواهد شد.

آیت الله محسن مجتهدشبستری با اشاره به آخرین وضعیت لوایح cft و پالرمو در مجمع گفت: بررسی کنوانسیون های cft و پالرمو از دستور کار مجمع خارج نشده است.

وی تصریح کرد: بحث های دیگری چون مرزبندی و زمان بندی مصوبات در مجمع مطرح است و ان شا الله بررسی وضعیت این کنوانسیون ها در آینده در دستور کار قرار خواهند گرفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که “دلیل اصرار دولت برای تصویب این کنوانسیون ها چیست؟” گفت: دولتی ها بر این باورند که با رد این کنوانسیون ها تحریم ها افزایش پیدا می کند.

آیت الله شبستری ادامه داد: از آن طرف هم کسانی که با FATF و الحاقیه های آن مخالف هستند، ادله محکمی دارند و معتقدند که با تصویب این لوایح اوضاع اقتصادی و معیشت مردم نه تنها بهتر نمی شود، بلکه بدتر هم خواهد شد.

وی با بیان این که هنوز در جلسه علنی مجمع در خصوص تائید و یا رد این کنوانسیون ها تصمیم گیری نشده است، بیان داشت:  این که برخی از دولتی ها فکر می کنند عدم تصویب cft و پالرمو موجب تشدید تحریم ها می شود یک توهم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در مقابل این مسئله ادله دندان شکنی وجود دارد که این تصور و منطق را رد می کند.

آیت الله شبستری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که “آیا ایران تحت فشارهای بین المللی برای تصویب این لوایح تصمیم می گیرد؟” گفت: خیر؛ اگر فشار هم باشد، جمهوری اسلامی ایران تحت فشار تصمیم نخواهد گرفت و تسلیم نمی شود و همچنان به مقاومت ادامه می دهد.

وی به تمایل اروپا و آمریکا برای تصویب این لوایح اشاره کرد و اظهار داشت: کشورهای اروپایی و آمریکا دلشان می خواهد این مسائل به گونه ای حل و فصل شود که هم تحریم ها ادامه داشته باشد و هم ایران کنوانسیون های مد نظر را تصویب کند؛ در حقیقت می خواهند این مسئله به سمتی برود که به نفع آن ها و به ضرر ایران تمام شود.

وی در پایان گفت: آمریکا و اروپایی ها می خواهند که مجمع طوری تصمیم بگیرد تا منافع آن ها تامین شود اما مجمع تشخیص مصلحت نظام مصالح ملت را بر خواسته های غرب ترجیح می دهد.