دشمنان ما نمی خواهند دانشگاه ها از نظر علم و اخلاق پیشرفت داشته باشند./ این حکومت اسلامی با خون مقدس شهداء پایه گذاری شده است.

 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، ظهر امروز در مراسم آیین افتتاح ساختمان اداری (شهدای مدافع حرم) دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان، ضمن تبریک هفته وحدت و فرارسیدن میلاد رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) با اشاره به آیه 24 سوره مبارکه انفال، “یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اسْتَجیبُوا لِلّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاکُمْ لِما یُحْییکُمْ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللّهَ یَحُولُ بَیْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِهِ وَ أَنَّهُ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ .. ابراز داشتند:  فلسفه دعوت رسول گرامی اسلام همانا حیات شرافتمندانه بشری است.
 • معظم له در ادامه فرمودند: با استناد به فرمایشات اهل بیت علیه السلام که فرموده اند؛ بوسیله علم و دانش است که دل های بشر زنده می شود، علم نور و جهل ظلمت است.
 • نماینده امام خامنه ای (دام ظله) با بیان روایتی از پیامبر اسلام فرمودند: روزی پیامبر اسلام محمد مصطفی (ص) وارد مسجد شدند، حلقه ای از مردم مشغول مذاکره علمی بودند و حلقه ای مشغول ذکر و دعا .. پیامبر ابتدا در کنار حلقه علمی نشستند و بعد سراغ حلقه ذکر رفتند. گفتند یا پیامبر چرا آن حلقه علمی را جلوتر انداختی؟! فرمود: به وسیله علم است که انسان خداوند را پرستش و معرفت پیدا می کند.
 • خطیب و امام جمعه تبریز، در ادامه افزودند: عبادت کورکورانه فایده ای ندارد، عبادت باید با معرفت و آن هم در سایه علم و دانش حاصل شود و پیامبر اکرم(ص) اینقدر به علم و دانش ارزش قائل بودند. عبادت باید از روی معرفت و آگاهی باشد.
 • نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اُمَّهات فضائل عفت است، تصریح کردند: اخلاق همان آموزه ها و ارزش های دینی است و اگر علم و اخلاق در کنار هم باشند، بشر با این دو بال می تواند به اوج سعادت پرواز کند ولی اگر یکی از دیگری جدا شود، قطعاً آن جامعه پیشرفت و تعالی نخواهد داشت.
 • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، بر جهت دار بودن علم تاکید و ابراز داشتند: آدم معمولی اگر بخواهد خیانت بکند نهایت یک گونی برنج می دزدد .. اما اگر یک تحصیلکرده بدون ایمان خیانت کند با نیش قلم ممکن است میلیاردها اختلاس کند و لذا امام رضوان الله علیه مکرر می فرمودند؛ علم جهت دار در جامعه ما باید رواج داشته باشد.
 • ایشان در ادامه افزودند: علم جهت دار باید معیار دانشگاه ها باشند تا علم در آنجا پیشرفت داشته باشد. دانشگاه های ما مرکز علم و مایه افتخار هستند و بایستی در کنار علم آموزی، معنویت و اخلاق هم حاکم باشد.
 • حضرت آیت الله مجتهدشبستری در بخش دیگری از سخنان خود فرمودند: دشمنان دیرینه اسلام می خواهند این دو بال (علم و اخلاق) را از نظام جمهوری اسلامی قیچی کنند و در صدد تضعیف فناوری و پیشرفت علمی در کشور عزیزمان ایران هستند و هم دنبال این هستند که اخلاق را در جامعه ما از بین ببرند.
 • معظم له با اشاره بر اینکه فناوری هسته ای یک دانش است، خاطرنشان کردند: فتوای مقام معظم رهبری این است که از این فناوری استفاده تسلیحاتی نشود و اینها (دشمنان) هم این را میدانند، ولی این همه بهانه جوئی می کنند. بعد از سالها مذاکره، نقص برجام نهایت نامردی بود و چهره پلید آمریکا را برای همه آشکار نمود، حتی برای آنهایی که آمریکا را بزک می کردند و گرایش به دولت ملوث آمریکا داشتند.
 • نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به جنایات آمریکا بر علیه ملت ایران، خاطرنشان کردند: از کودتای ۲۸ مرداد تا به حال همین نقض برجام، نشان داد نباید به آمریکا اعتماد کرد. توصیه های رهبری هم که فرموده بودند؛ اینها قابل اعتماد نیستند و عهد شکن هستند. دشمنان ما نمی خواهند دانشگاه ها از نظر علم و اخلاق پیشرفت داشته باشند و از طریق ماهواره ها و وسایل ارتباط جمعی که در اختیار دارند دنبال تضعیف اخلاق و اعتقادات دینی مردم هستند.
 • حضرت آیت الله مجتهد شبستری، ابتذال فرهنگی در جامعه را بی سابقه دانسته و تاکید نمودند: دشمنان با در اختیار داشتن ابزار فراوان از راههای مختلف وارد شده اند و می خواهند جوانان و نوجوان های عزیز را از دستمان بگیرند و فاصله بین آنها و اسلام ایجاد کنند و در این عرصه مسئولیت دانشگاه ها خطیر شده است، چون خطر جدی شده باید بیش از گذشته به فکر پیشرفت علم و اخلاق جوان های عزیزمان باشیم و رهبر عزیزمان نیز مکرر به این مهم توصیه نموده اند.
 • معظم له با اشاره به کلمه آزاد در دانشگاه آزاد اسلامی، افزودند: منظور از آزاد ولنگاری نیست، و نشانگر این است که فقط دانشگاه دولتی نیست. در دانشگاه ها باید مظاهر و آثار اسلامی نمایان گردد.
 • امام جمعه تبریز در ادامه به مسئله رعایت حجاب در ادارات و دانشگاه ها تاکید نموده و فرمودند: این حکومت اسلامی که با خون مقدس شهداء پایه گذاری شده است، عده ای بروند جان خود را فدا بکنند و عده ای در بازار و خیابان های شهر با وضع نامناسب ظاهر شوند! باید تذکرات لازم را به این ها بدهید، تا از نظر تعهد و اخلاق به وضع مطلوبی برسیم، این ها فرزندان اسلام هستند، اینگونه رفتارها سازگار با جامعه اسلامی نیست، هم مطالبه خانواده های معظم شهداء و هم رهبر عزیزمان که می فرمایند؛ مشکلات اقتصادی موجب پریشانی فکر نمی شود اما مشکلات فرهنگی، گاه خواب را از انسان می رباید، این تعبیر رهبر عزیز ماست، نباید به ندای رهبرمان لبیک بگوئیم؟
 • شایان ذکر است در پایان؛ معظم له از زحمات دانشگاهیان مخصوصاً اساتید و مسئولان محترم دانشگاه قدردانی نمودند. از طرف دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان نیز از خانواده های معظم شهدای مدافع حرم تجلیل به عمل آمد./