دولت باید یارانه کتاب را افزایش دهد، زیرا کتاب غذای روح است و برای جوانان ما از نان شب هم واجب تر است.

  • به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي و امام جمعه تبريز؛ حضرت آيت الله محسن مجتهد شبستري، پيش از ظهر امروز در مراسم افتتاح و آغاز به کار چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز با ابراز خرسندی از برگزاری نمایشگاه کتاب تبریز و نمایشگاه قرآن و عترت و حضور مؤسسات قرآنی در آن، اظهار داشتند: قرآن بارها اهمیت کتاب را مورد توجه قرار داده است کتاب در رشد حیات اجتماعی نقش به سزایی دارد زیرا به وسیله‌‌ کتاب است که میراث علمی و فرهنگی گذشتگان به آیندگان منتقل می‌‌گردد، در قرآن کریم در نخستین آیات نازله بحث کتاب و کتاب خوانی طرح می شود، از امیرالمؤمنان نقل شده است که اگر کسی با کتاب آرامش پیدا کند هرگز از او آسایش سلب نمی شود.
  • نماینده امام خامنه ای (دامت برکاته) با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره کتاب، خاطرنشان کردند: کتابخوانی و ترویج آن یک وظیفه ملی و یک واجب دینی است، از همه بیشتر باید جوانان و نوجوانان درباره کتابخوانی احساس وظیفه کنند، کتاب خوانی یک کار شیرین و آراستن شخصیت انسان تلقی می شود.
  • معظم له با اشاره به دیدار رهبر معظم انقلاب با شورای عالی حوزه های علمیه کشور، ادامه دادند: مقام معظم رهبری در این دیدار ترویج مطالعه و تربیت مبلغان قلمی و فضای مجازی در حوزه های علمیه و تشکیل مرکز مطالعات راهبردی حوزه های علمیه را یک امر ضروری می دانند.
  • امام جمعه تبریز علت اصلی فرهنگ ضعیف کتاب خوانی را دانش ناچیز سلاطین ایرانی خواندند و تصریح نمودند: حقیقت تلخ ضعف زمامداران کم سواد عامل تضعیف فرهنگ کتاب خوانی در کشور است، با پیروزی انقلاب اسلامی و قرارگیری یک فقیه جامع الشرایط در رأس حرم، پیشرفت های بسیاری در ترویج فرهنگ کتاب خوانی صورت گرفته است.
  • ایشان با بیان اینکه روزگاری از زمامداران بی فرهنگ، بی ادب و بی علم ضربه خورده ایم، خاطرنشان کردند: امروز نیز از جانب استعمارگران دچار ضربه و هجمه هستیم، استکبار جهانی در صدد تضعیف آموزه های دینی و اعتقادات اسلامی مردم است، هیچ زمانی مانند امروز دشمنان به نبرد با دین با تمام قوا و امکانات نیامده است.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه دشمن به دنبال اندلس سازی کشور و گرفتن جوانان از این انقلاب است، فرمودند: دشمن می داند که با تحقق غیرت اسلامی و ترویج آموزه های دینی زمینه سلطه مجدد استکبار فراهم نخواهد شد، دشمن تلاش دارد تا با فراهم شدن شرایط ابتذال سلطه خود را احیا کند.
  • ایشان در ادامه متذکر شدند: استفاده از کتابخانه‌‌های عمومی برای همه مقدور نیست از طرف دیگر در تمامی روستاها و شهرها نیز به مقدار کافی کتابخانه‌‌ی عمومی وجود ندارد، لزوم گسترش کتابخانه های عمومی برای ترویج کتابخوانی نیز از دیگر امور مهم است.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تأکید بر تخصیص یارانه کتاب برای ترویج فرهنگ کتاب خوانی، تصریح کردند: از جمله ضعف های حوزه کتاب و به تبع آن ضعف های اجتماعی نبود کتاب مفید و قیمت بالای کتب است، کتب مفید و با قیمت بالا که مردم نتوانند آنها را تهیه کنند در فرهنگ سازی مؤثر نخواهد بود. مردم  و جوانان به جهت قیمت بالای کتاب توان خرید کتاب را ندارند، راه حل این مسأله تخصیص یارانه کتاب برای جوانان و مردم است، دولت باید یارانه کتاب را افزایش دهد، زیرا کتاب غذای روح است و برای جوانان ما از نان شب هم واجب تر است؛ اگر در قبال هجمه‌‌ی فرهنگی که استکبار به صورت گسترده شروع کرده ما نتوانیم کاری انجام دهیم دچار عاقبت اندلس (اسپانیای کنونی) خواهیم شد و اسلام از جامعه رخت بر خواهد بست.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه نمایشگاه کتاب تأثیر بسزایی را در امر کتاب خوانی دارد و همچنین برکات فرهنگی و اقتصادی را به دنبال دارد، همچنین زمینه ساز یک نوع تعامل میان ناشران، محققان و پژوهشگران با مخاطبان را فراهم می کند تا نیازهای اساسی جامعه شناسایی و برطرف شود./