دولت بر افزایش “مناطق آزاد” اصرار نکند./ مناطق آزاد به مرکزی برای “واردات” تبدیل شده است.

 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ ظهر امروز، حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری در بیست و دومین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در مورد مسائل اقتصادی اظهار داشتند: جامعه‌ای که از نظر معیشت و اقتصاد دچار مشکل باشد در بحث معنویات نیز مشکل خواهد داشت.
 • نماینده امام خامنه ای (دام ظله) در ادامه فرمودند: باید در کنار امور دنیوی به دنبال فعالیت‌های فرهنگی و اخروی، نیز باشیم چرا که دین مقدس اسلام، ضمن دعوت انسان‌ها به عبادت و مسائل اخروی، تأکیدات مهمی در رابطه با مسائل اقتصادی داشته است.
 • امام جمعه معظم و معزز تبریز با اشاره به اهتمام مسئولان کشوری در مورد مسائل اقتصادی تصریح کردند: اقتصاد مسئله خیلی مهمی است که در این رابطه ستادهای اقتصاد مقاومتی تشکیل شده و اقدامات نسبتاً خوبی انجام گرفته که این اقدامات سبب شکوفایی اقتصاد و تولید شده است. این اقدامات تاکنون برای مردم کشور ملموس بوده و تاحدودی مشکلات اقتصادی در شرف برطرف شدن است.
 • نماینده مجلس خبرگان رهبری به اصل 44 قانون اساسی اشاره و فرمودند: این قانون آن طوری که باید اجرا می‌شد در کشور اجرا نشده و انتظار می‌رفت اقدامات خوبی صورت گیرد چرا که دولت ناظر خوبی است و نمی‌تواند تاجر خوبی باشد.
 • معظم له  بر افزایش تسهیلات بانکی برای صادرکنندگان تأکید نموده و افزودند: امیدواریم با سیاست‌هایی همچون معافیت مالیاتی و بازرگانی، یکسان‌سازی نرخ ارز و اعطای وام کم بهره اقتصاد کشور اصلاح شود.
 • حضرت آیت الله مجتهد شبستری به ضرورت تجدیدنظر بر مناطق آزاد تجاری در کشور اشاره کرده و فرمودند: وضعیت به وجود آمده در این مناطق مطلوب نیست و سبب رونق صادرات نشده است بلکه به مرکزی برای فروش اجناس خارجی تبدیل شده است. باید تحول اساسی در ساختار مناطق آزاد به وجود بیاید و صادرات غیرنفتی نیز در این مراکز افزایش یابد که در این راستا دولت نباید به افزایش مراکز آزاد تأکید کند.
 • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه به نواسات نرخ ارز اشاره کردند و افزودند: یکسان سازی نرخ ارز مسئله ضروری است و نباید هر روز شاهد فاصله گرفتن نرخ آزاد و نرخ دولتی ارز باشیم. باید نواسات ارز کنترل شود تا تولیدکنندگان و صادرکنندگان سردرگم نباشند چرا که مسئله یکسان‌سازی ارز سبب رشد صادرات می‌شود.
 • نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در ادامه به واردات بی‌رویه کالاهای تجملی اشاره نمودند و ابراز داشتند: باید از ورود چنین کالاهایی خودداری شده و از ورود ماشین‌های لوکس آمریکایی و لوازم آرایش بی‌رویه جلوگیری گردد.
 • معظم له، مسئله خام فروشی در کشور را معضل اقتصاد کشور عنوان کردند و فرمودند: در این راستا فعالیت‌های مجاهدانه می‌طلبد و باید از استعدادهای جوانان فناور کشور و نوابغ در این زمینه استفاده کنیم.
 • نماینده امام خامنه ای (دامت برکاته) به کم کردن بهره سپرده‌ها و تسهیلات وام‌های بانکی تأکید و افزودند: با این بهره‌ها و سودهای کلان بانکی راه به جایی نخواهیم برد که باید مانع چنین حرکاتی باشیم و با تدبیر مسائل را برطرف کنیم.
 • حضرت آیت الله مجتهد شبستری در ادامه با بیان اینکه فعالان اقتصادی نباید کمیت را فدای کیفیت کنند، تصریح کردند: عدم کیفیت کالا موجب صدمه وارد کردن به تولیدکنندگان و حیثیت ایران می‌شود./