دیدگاه پیرامون حوادث سال ۱۳۸۸

 • SONY DSCحضرت آیت‌الله مجتهد شبستری در خطبه‌های نماز جمعه تبریز در ۲۷ آذرماه ۱۳۸۸ در خصوص برخورد با عوامل حوادث بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ گفت: «ما از قوه قضائیه می‌خواهیم تا در محاکمه این افراد که جرمشان محرز شده تسریع کرده و موجب آرامش ملت شود.
 • قوه قضائیه در محاکمه سران فتنه تسریع کند.
 • همان‌گونه که رهبری فرمودند مخالفان در برابر ملت ایران چیزی نیستند و تو دهنی لازم را از ملت دریافت می‌کنند. در حالی عده‌ای غافل و مغرض در روز قدس شعارهای انحرافی دادند که تاکنون از ایران اسلامی چنین شعارهایی شنیده نشده بود، این شعارها موجب یاس و نا امیدی ملت مبارز فلسطین می‌شود.
 • ملت فلسطین در مبارزات خود به ملت ایران و شعارهای آنها دلگرم است و متأسفانه شعارهای عده‌ای قلیل موجب شادمانی اسرائیل و دیگر دشمنان ملت ایران شد. در این کشور امام حسین(ع) حاکم است و میان ملت ولایتمدار ایران این شعارها و حرف‌ها جایگاهی ندارد، مخالفان اسلام حاکمیت غیردینی و سکولار در این کشور را به گور خواهند برد.
 • کسانی که مدعی پیروی از امام و نزدیکی به ایشان در زمان حیات امام بودند چرا از رفتارها و شعارهایی که مغایر با اهداف و آرمان‌های امام(ره) بود، اعلام برائت نکردند. شواهد و قرائن کافی برای دستگیری سران فتنه به دست آمده است و ما از قوه قضائیه می‌خواهیم تا در محاکمه این افراد که جرمشان محرز شده تسریع کرده و موجب آرامش ملت آزرده از این فتنه‌ها شوند. روزی که دختر فراری را شهید معرفی و برای او مجلس ختم گرفتند و یا روزی که گفتند اگر ۱۶ آذر نشد، ۱۷ و ۱۸ آذر به خیابان بریزید، جرمشان ثابت شد. این افراد در ظاهر اهانت به امام(ره) را محکوم کردند اما شعارهای انحرافی نشان می‌دهد با اصل اسلامیت و ولایت فقیه مشکل دارند.»
 • جریان فتنه سال ۸۸ مثل جنگ جمل بود.
 • ایشان در همایش ویژه “بصیرت و میثاق امت با ولایت” در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۳۹۲ با بیان اینکه فتنه ۸۸ بالاتر از ۸ سال جنگ تحمیلی بود، گفت: «فتنه ۸۸ بالاتر از هشت سال جنگ تحمیلی بود. فتنه‌ای غبار آلود بود برای مردم و کسانی فتنه را رهبری می‌کردند که از نیروهای خودی بودند و با لجاجت و عنادورزی مردم را به خیابان‌ها کشیدند و با اینکه رهبر معظم انقلاب شخصاً آنها را به تبعیت از قانون دعوت کرد، متأسفانه ۸ ماه آشوب در کشور به راه انداختند.
 • قرائن و شواهد مشخص کرد که دست غرب در کار است و به بهانه انتخابات قصد براندازی نظام را داشتند و اگر لطف الهی نبود معلوم نبود این کودتای مخملی به کجا می‌رسید، لطف الهی همیشه شامل این انقلاب بوده است. رهبری فرمودند «من واقعاً دست خدا را در این جریان دیدم» دست دیگری که حماسه هشتم و نهم دی را آفرید سیدالشهدا بود. جریان فتنه ۸۸ همچون جریان جنگ جمل بود که تکرار شد. دانشجویان و دانشگاهیان و جوانان عزیز فکر نکنند که مسئله تمام شده است، استکبار جهانی هر لحظه ممکن است مسئله‌ای دیگر را پیش بیاورد.SONY DSC
 • تطهیر سران فتنه در پیش گرفتن راهی اشتباه است.
 • حضرت آیت الله مجتهد شبستری در نشست اعضای شورای اداری در ۳ بهمن ۱۳۹۱، در خصوص سخنانی پیرامون تطهیر سران فتنه به واکنش به این امر پرداخت و گفت: «تطهیر سران فتنه توسط عده‌ای از افراد اشتباه بزرگ و غیرقابل جبرانی است. کسانی که مسایلی را پیرامون بی گناه جلوه دادن سران فتنه مطرح می‌کنند این مسئله از جانب افراد مؤمن و متدینی نیز عنوان می‌شود که بسیار جای تعجب دارد.
 • این افراد در زمان حاضر به طور آگاهانه و یا ناآگاهانه می‌خواهند سران فتنه ۸۸ را که کشور به سمت آشوب و بلوا هدایت کردند، پاک و بی‌گناه جلوه دهند، درحالی‌که اگر امثال میرحسین موسوی، فتنه گر نبودند پس چه کسانی کشور را با فتنه‌گری‌های خود به بحران کشاندند؟
 • تا وقتی که سران فتنه از کرده های خود ابراز پشیمانی و توبه نکنند امکان اینکه به آغوش ملت بازگردند وجود ندارد و افرادی هم که تطهیر آنها را مطرح می‌کنند باید بدانند که راه اشتباهی را در پیش گرفته‌اند.SONY DSC
 • باید مواظب بود دست‌هایی در زمان حاضر دوباره در صدد بازگشت کشور به شرایط پیش از انقلاب هستند و این افراد همان‌هایی هستند که با کمک دول خارجی و بیگانگان فتنه سال ۸۸ را به وجود آوردند. این افراد و چنین تفکراتی بر خلاف استقلال کشور بوده و در صدد هستند تا کشور را دو دستی به بیگانگان سپرده و سلطه استکبار را بر ایران تحمیل کنند.