روایت حضرت آیت‌الله شبستری از خروش حماسی ۸ دی مردم آذربایجان و تاثیر آن بر ۹ دی سراسر کشور

به گزارش دفتر حضرت آیت‌الله محسن مجتهد‌شبستری، معظم له در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به جزئیات آغاز فتنه ۸۸ تا روزهای منتهی به ۸ و ۹ دی‌ماه ۸۸ اظهار داشت: برخی کاندیداهایی که در جریان انتخابات رأی نیاورده بودند، شروع به جوسازی کردند که تقلب شده و رأی نیاورده‌اند، ضمن اینکه این فقط یک ادعا نبود، بلکه مردم را تحریک می‌کردند که به خیابان‌ها آمده و به ابزار دست آن‌ها برای فشار علیه حاکمیت تبدیل شوند که متاسفانه چندماهی هم در برخی از شهرها التهاب ایجاد کردند.

 

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری با این کاندیداها دیدار کرده و موعظه کردند که کشور را دچار آسیب نکنند و اگر اعتراضی دارند از طریق مراجع قانونی اقدام کنند، افزود: این‌ها قبول نکردند و ادعا کردند که تقلب شده و حرف‌هایی را علیه نظام و انتخابات و… زدند.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه مردم در آن برهه از فتنه این افراد بسیار نگران بودند، تصریح کرد: در بین اقدامات این کاندیداهای معترض، سلطنت‌طلب‌ها، بهائیان، گروه‌های معاند و ضد‌انقلاب هم از فضای غبار‌آلود فتنه استفاده کردند که بعدها مشخص شد دست‌های خارجی هم در این موضوع در کار بوده است.

 

وی با بیان اینکه تمامی این اقدامات از قبل از انتخابات تا بعد از انتخابات و تا دی‌ماه ۸۸، توطئه‌های برنامه ریزی شده از قبل بود، ابراز داشت: مشخص شد که ایادی بیگانه آمریکا و انگلیس در این فتنه دخالت کامل داشتند.

 

نماینده مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اکثریت مردم با دیدن این توطئه‌ها، با بصیرت ولایی و انقلابی خود برای خاموش‌کردن فتنه، پای کار آمدند، خاطرنشان کرد: وقاحت جریان فتنه به جایی رسیده بود که روز عاشورا پرچم‌های امام حسین(ع) را آتش زده و عزاداران را اذیت و آزار داده و شعارهایی علیه جمهوریت و اسلامیت ایران سر دادند که مردم علیه این رفتارها حرکت انقلابی کردند.

 

آیت‌الله شبستری خروش تاریخی ۸ دی ماه ۸۸ مردم آذربایجان را علیه این فتنه یادآور شد و گفت: زمانی که در تبریز حضور داشتیم، با گروه‌های مردمی و هیئت‌های مذهبی برای دفاع از انقلاب در ۸ دی برنامه‌ریزی کردیم که به‌فضل الهی مردم بیش از راهپیمایی‌هایی مانند روز قدس و… به میدان آمدند.

 

وی با اشاره به اینکه پس از تبریز، سراسر کشور در ۹ دی خروش انقلابی و حماسی داشتند، گفت: ‌۸ دی و ۹ دی سبب شد فتنه‌ای که از بیگانگان ریشه گرفته و در داخل هم افرادی به ابزار دست بیگانگان تبدیل شده بودند، به‌دست خود مردم خنثی شده و ثبات و آرامش به کشور بازگردد.

 

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری، نقش ولایت فقیه در عبور مردم از فتنه‌ها و بحران‌ها را یادآور شد و گفت: مقام معظم رهبری شرح صدر زیادی در برابر این فتنه انجام دادند و با تدابیر لازم و سخنرانی‌های روشنگرانه؛ راه درست را به مردم نشان دادند. نقش رهبری و ولایت در خاموشی آتش فتنه بسیار مؤثر بود و مردم ولایتمدار هم تابع رهبری بوده و تظاهرات مردمی هم پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری، آن فتنه را خاموش کرد.

 

آیت‌الله شبستری در مورد نقشه سال ۹۸ دشمن برای فتنه‌انگیزی و هشدار مقام معظم رهبری برای هوشیاری مردم در برابر فتنه‌های دشمنان تصریح کرد: همیشه بیگانگان و دشمنان در‌صدد ضربه‌زدن به انقلاب هستند و تلاش زیادی برای براندازی دارند، از راه‌های مختلفی از جمله نظامی و اقتصادی برای ضربه‌زدن به ایران استفاده کردند ولی با مقاومت ملت ایران مواجه شدند، هزینه‌هایی ایجاد و مشکلاتی را در کشور ایجاد کردند که مردم هم گرفتار شدند ولی موفق به حصول نتیجه مطلوب خود نشدند.

 

وی با بیان اینکه دشمنان تفرقه‌اندازی می‌کنند و در صدد این هستند که مردم را با مشکلات اقتصادی تحریک کنند و به خیابان‌ها بیاورند، اضافه کرد: نمونه آن در دی‌ماه سال گذشته بود که عده‌ای ساده‌لوح و فریب‌خورده به خیابان‌ها آمدند و مردم با هوشیاری لازم، راه خود را از آن‌ها جداکردند و فتنه در نطفه خفه شد.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری هشدار دادند که دشمن نخوابیده و قصد دارد توطئه‌های جدیدی را علیه ایران انجام دهند که مردم نیز باید بیدار باشند، ابراز داشت: در سایه تذکرات ولایت و بیداری مردم، دشمنان نمی‌توانند کاری ‌کنند. اگر جسته و گریخته هم اقدامات مذبوحانه‌ای بتوانند انجام دهند، قطعاً موفق نخواهند شد.

 

این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه دشمنان در جنگ تبلیغاتی و رسانه‌ای، تابستان امسال را تابستان داغ نامیده بودند، ولی موفق نشدند کاری ‌کنند، خاطر‌نشان کرد: ممکن است جوسازی‌هایی داشته باشند و با جنگ رسانه‌ای و تبلیغاتی مردم را تحریک کنند ولی قطعاً با هوشیاری مردم، نخواهند توانست نقشه‌های خود را عملی کنند.