ریشه همه مفاسد مالی و اخلاقی در جامعه نبود تهذیب نفس است./تهذیب نفس، برای قشر تحصیلکرده لازم و ضروری است.

  • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، عصر امروز در دیدار جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه تبریز ضمن تبریک فرارسیدن هفته وحدت و میلاد رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) با اشاره به مطالبات و تاکیدات رهبر انقلاب بر تزکیه نفس و تهذیب اخلاق فرمودند: سوره مبارکه شمس که یکی از سوره های پرمحتواست، در آن پروردگار متعال با جواب یازده قسم، مطلب را مطرح میکند که در جاهای دیگر قرآن چنین چیزی نیست.
  • معظم له در ادامه فرمودند: یکی از این قسم ها، قسم به روح بشر و آن پروردگاری که روح را برای بشر تصویر کرد و راه ها را نشان داد، راه انحراف و راه مستقیم .. بعد از جواب یازده قسم، پروردگار با تاکید مطلب را بیان می فرماید؛ به تحقیق رستگار شد کسی که روحش را تزکیه و تهذیب نفس نمود و زیانکار شد کسی که از این قافله عقب ماند و نتوانست روحش را تزکیه کند. اگر رهبر ما بر این مسئله تاکید دارند برای این است که ریشه همه فضائل تهذیب نفس است و عامل اصلی همه رذائل پیروی از هوای نفس است. نفس اماره عامل همه بدبختی ها و تهذیب نفس عامل خوشبختی انسان است.
  • نماینده امام خامنه ای (دام ظله) با بیان اینکه تهذیب نفس را باید معیار جامعه قرار داد تصریح کردند: وقتی انسان سر دو راهی قرار میگیرد عقل یک چیزی می گوید و نفس و شیاطین داخلی (نفس اماره) شیاطین خارجی (مستکبرین) یک چیز دیگر می گویند و شیاطین، انس و جن همیشه درصدد اغوا انسان هستند، بر سر این دو راهی اگر کسی قرار گرفت، رستگار کسی است که به طرف عقل رفته توفیق تهذیب نفس را پیدا کرده باشد. و زیانکار آن کسی است که به طرف نفسانیت و هواهای نفسانی رفته باشد و اگر این را در جامعه معیار قرار دهیم خیلی از مشکلات حل می شود.
  • خطیب و امام جمعه تبریز، عوامل اصلی همه مفاسد را نبود تهذیب نفس در وجود بشر دانست و خاطرنشان کردند: اگر ما در جامعه این همه مفاسد مالی و اخلاقی می بینیم، ریشه مسئله این است که تهذیب نفس نشده و شاید عده ای دانشگاه رفته و دوره های تخصصی و فوق تخصصی را دیده اند اما متاسفانه تهذیب نفس نکرده اند، نتیجه اش همین مسائل می شود که حقوق های نجومی و  رانت خواری ها پیش می آید.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه افزودند: دکتر ارانی ها پیدا می شوند و بنی صدرها به وجود می آیند که بنی صدر مدعی بود؛ اگر فقها در بیست علم تخصص داشته باشند من در بیست و پنج علم تخصص دارم با اینکه دارای معلومات و سخنرانی های شیرینی بود اما چیزی که نداشت تهذیب نفس و پیروی از نفس اماره بود با اینکه به قدرت ظاهری هم رسید اما خودش را بدبخت کرد و نزدیک بود کشور را هم به سقوط بکشاند.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، تهذیب نفس را برای قشر تحصیلکرده لازم و ضروری دانست و ابراز داشتند: آدم معمولی اگر بخواهد خیانت بکند نهایت یک گونی برنج و یا یک قالیچه می دزدد .. اما اگر یک تحصیلکرده خیانت کند با نیش قلم ممکن است میلیاردها اختلاس کند و مملکت را بفروشد بدین جهت تهذیب نفس از همه مسائل برای دانشگاهیان واجب و لازم است.
  • حضرت آیت الله مجتهدشبستری در بخش دیگری از سخنان خود فرمودند: یک بسیجی دانشجو باید در حین اصلاح خود به فکر اصلاح دیگران هم باشد، بسیجی یعنی مجاهد فی سبیل الله که هم به جهاد نفس و هم به جهاد با شیاطین موفق می گردد. در چنین شرایطی که روز به روز شاهد گسترش فساد اخلاق هستیم، دانشجویان بسیجی باید فعالیت فرهنگی، جهاد علمی و فکری بیشتری داشته باشند.
  • معظم له با تاکید بر اهمیت دادن به مسئله نماز در دانشگاه ها فرمودند: اگر شما دانشجویان بسیجی بتوانید در محیط دانشگاه افرادی که به نماز اعتنا نمی کنند و سهل انکاری می نمایند را امر به معروف نموده، اهل نماز کنید و او توفیق تهذیب نفس را پیدا کند کار بزرگی را انجام داده اید، مثل این است که کل جامعه را احیاء کرده اید.
  • نماینده ولی فقیه آیت الله مجتهدشبستری، پاسخگویی دانشجویان بسیجی به شبهات روز را از بهترین کارها برشمرد و خاطرنشان کردند: اگر شبهاتی را در فضاهای مجازی، رسانه های مکتوب و غیرمکتوب القاء می کنند و شما عزیزان بتوانید جواب شبهات را با منطق و استدلال بدهید، چه  شبهات اعتقادی، چه شبهاتی که به عنوان برچسب به شخصیت ها ایراد نموده اند و چه شبهات اخلاقی به هر نوع مسائلی که اسباب ابهام شده است، رفع شبهات القاء شده بهترین کار برای دانشجویان بسیجی است.
  • معظم له در ادامه افزودند: شما جوانان ولایی و آگاه هستید، بتوانید این شبهات را برطرف کنید کار بزرگی را انجام داده اید و به وظیفه بسیجی بودن خود عمل کرده اید. در جنگ نرم؛ جهاد فکری، امر به معروف و نهی از منکر و رفع شبهات این ها از وظایف مهم دانشجویان بسیجی مخصوصاً در محیط دانشگاه است./