زوایای سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه مجری

به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری به نقل از روابط عمومی شبکه پنج سیما، در قسمت سوم از ویژه برنامه انتخاباتی “مجری” که یکشنبه شب با اجرای حمیدرضا آصفی و با حضور آیت الله محسن مجتهد شبستری، حجت الاسلام سیدرضا اکرمی و احمد توکلی درباره سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اسلامی روی آنتن شبکه پنج سیما رفت و فضای سیاسی و اجتماعی حاکم بر آن دوره و زوایای دوران ریاست جمهوری حضرت آیت الله خامنه ای را بیان نمودند.

آیت الله شبستری دوره سوم انتخابات ریاست جمهوری را حائز درخشندگی و امتیاز بالایی نسبت به سایر دوره ها دانست و اظهار داشت: حضرت آیت الله خامنه ای اولین روحانی بودند که بعد از لغو ممنوعیت حضرت امام (ره) مبنی بر ورود روحانیون به عرصه سیاست و فعالیت های اجرایی، کاندیدای ریاست جمهوری شدند. ایشان در این انتخابات بیش از ۹۵ درصد آراء را کسب کردند و دارای بالاترین آرای شرکت کنندگان در ادوار مختلف انتخابات ریاست جمهوری هستند.

وی درخصوص منش مدیریتی حضرت آیت الله خامنه به سخنان شخصیت های برجسته جهان در خصوص ایشان اشاره کرد و بیان داشت: وقتی کوفی عنان دبیر سازمان ملل به محضر رهبر انقلاب شرف یاب شد، این جمله از ایشان نقل شده است که “تا به حال با خیلی از سیاست مداران دنیا مجالست داشتم اما شخصیتی مثل ایشان ندیده بودم”. همچنین از پوتین نقل است که وقتی به دیدار رهبر انقلاب مشرف شد، گفته بود “من مسیحی هستم ولی مسیح را ندیدم ولی ایشان مرا به یاد مسیح انداختند”.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با نقل خاطره دیگری گفت: وقتی حضرت آقا در کشور کره شمالی سخنرانی می کردند، حاج احمدآقا به حضرت امام (ره) می گوید آقای خامنه ای مجلس را قبضه کرده است؛ حضرت امام می فرمایند ایشان شایستگی رهبری دارد. دو بار بعد از آن هم در موارد دیگری حضرت امام به این نکته تأکید می کنند. که یک مورد مربوط می شود به بعد از عزل آقای منتظری که آقای هاشمی و آقای خامنه ای محضر حضرت امام (ره) بودند؛ آقای هاشمی می گوید با عزل ایشان، برای مسئله رهبری چه کنیم که حضرت امام می فرمایند “شما آقای خامنه ای را دارید”.

کاندیداها اخلاق اسلامی را در مناظرات رعایت کنند

وی با بیان اینکه در روز انتخاب رهبری هم در مجلس خبرگان برخی از این خاطرات مورد استناد قرار گرفت، خاطرنشان کرد: حتی اگر این سخنان هم در مجلس خبرگان بیان نمی شد، ما شایسته تر از آقای خامنه ای برای رهبری نداشتیم؛ اما این چند جمله موجب تسریع در رأی گیری شد؛ در این سی و هفت هشت سال هم شایستگی ایشان به کرات اثبات شده است.

شبستری با انتقاد به افزایش دوره ای تعداد کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار داشت: این خوب نیست که ششصد نفر برای ریاست جمهوری کاندیدا شوند. واقعا افرادی به میدان بیایند که خودشان را موفق در این عرصه می دانند. باید قوانینی تدوین شود که این تعداد زیاد کاندیدا اتفاق نیفتد. مردم هم باید فردی را انتخاب کنند که از جنس آیت الله خامنه ای و منطبق بر تراز مشخص شده توسط ایشان باشد. باید دقت کنند که چه کسانی در مدت مسئولیت خود موفق عمل کردند و آن را ملاک انتخاب خود قرار دهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به عدم رعایت اخلاق در مناظرات انتخاباتی نیز انتقاد کرد و اظهار داشت: اگر قرار است یک کاندیدا حرفی بزند و طرفِ دیگر مجبور به پاسخ باشد و نکاتی گفته شود که درست نباشد، مناظره به صورت مصاحبه تک نفره برگزار شود بهتر است. وقتی توصیه همیشگی حضرت امام و رهبر معظم انقلاب و عدم تخریب و رعایت اخلاق است، لازم است هم کاندیداها و هم طرفدارانشان خود را ملزم به رعایت اخلاق اسلامی بدانند.

Mojtahedshabestari.ir