طبق اسناد تاریخی اراضی قره باغ متعلق به جمهوری آذربایجان است و باید از دست اشغالگران آزاد گردد.

  • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری در دیدار جمعی از اعضای نهادهای دینی جمهوری آذربایجان، با گرامیداشت یاد و خاطره‌ی شهدای خوجالی، دولت ارمنستان را غاصب و متجاوز به حقوق مسلمین برشمردند و اظهار داشتند: طبق اسناد تاریخی اراضی قره باغ متعلق به جمهوری آذربایجان است و باید از دست اشغالگران آزاد گردد.
  • نماینده امام خامنه ای (دام ظله) با تسلیت ایام شهادت صدیقه کبری حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها، ابراز داشتند: همانطور که رژیم صهیونیستی فلسطین را غصب کرده است‌، ارمنی‌ها نیز قره‌باغ را اشغال کرده‌اند، منتهی در فلسطین علاوه بر غصب با اذیت و آزار مسلمانان فلسطین همراه است و همواره در حال جنگ هستند ولی در حال حاضر در قره باغ جنگی نیست، اما با این حال مسئله غصب قره باغ و تجاوز به حقوق مسلمین، باید مورد توجه قرار گیرد.
  • حضرت آیت الله مجتهدشبستری با بیان اینکه در حال حاضر مسلمانان باید دین و وحدت‌شان را حفظ کنند، خاطرنشان کردند: حضرت امام (ره) می فرمودند؛ چنانچه هر مسلمان یک سطل آب بریزد، اسرائیل را آب می‌برد، لذا اگر مسلمانان جهان متحد شوند اصلاً نیازی به جنگ نیست و دشمنان خودشان عقب‌نشینی می‌کنند.
  • نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه استعمارگران مخصوصاً آمریکا و اسرائیل می‌خواهند با ایجاد اختلافات قومی و مذهبی بین مسلمانان تفرقه بیاندازند، تاکید فرمودند: تمام مسلمانان باهم برادرند و این اخوت اسلامی ایجاب می کند، بین مسلمانان وحدت و همدلی حاکم باشد، لذا مسلمانان باید از خرید اجناس خارجی اجتناب کنند و از تولیدات داخلی خودشان مصرف نمایند. متاسفانه در ایران و آذربایجان اجناس خارجی زیاد است و همین موجب شده تا پول مسلمانان به جیب دشمنان آنها برود.
  • امام جمعه تبریز، با اشاره به وظیفه خطیر اصحاب رسانه در خصوص مسئله قره باغ، اظهار داشتند: روزنامه نگاران و نویسندگان می توانند با ارائه اسناد تاریخی راجع به قره باغ مطالبی بنویسند، و همین فعالیت فرهنگی بهتر از برداشتن سلاح و کشتن یکدیگر است. جدال علمی و فرهنگی بهتر از نزاع های خونین جواب می دهد.
  • حضرت آیت الله مجتهدشبستری با بیان اینکه ایران همیشه مدافع حق بوده و است، ابراز داشتند: جمهوری آذربایجان کشوری مسلمان و همیشه مورد احترام ایران است، ایران اسلامی وطن دوم مردم جمهوری آذربایجان محسوب می شود، ما همانطور که به شهدای ایرانی افتخار می‌کنیم به شهیدان خوجالی هم درود می‌فرستیم./