طرح هجرت پاسخگوی نیاز تبلیغی شهرها و روستاها نیست./ طرح تمرکز زدایی از حوزه علمیه قم اجرایی شود.

  • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ پیش از ظهر امروز؛ حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری در دیدار حجت الاسلام والمسلمین آیت الله زاده حاج شیخ محمدجواد فاضل لنکرانی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه فعالیت های مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) که به همت مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی پایه‌گذاری شد، ارزشمند است، اظهار داشتند: گسترش فعالیت های مؤسسه در شرایط کنونی ضرورت دارد.
  • نماینده امام خامنه ای (دام ظله) با بیان اینکه نیازمند تربیت مبلغ برای پاسخگویی به شبهه‌افکنی رسانه‌های غربی و افکار انحرافی و التقاطی فرقه های ضاله هستیم، خاطرنشان کردند: متأسفانه شهرهای مختلف کشور با کمبود روحانی و مبلغ حوزوی رو به رو هستند، حتی طرح هجرت پاسخگوی نیاز تبلیغی شهرها و روستاها نیست.
  • امام جمعه تبریز با تأکید بر اینکه بایستی فکری به حال شهرستان‌ها و روستاهای بی‌بهره از عالم و مبلغ دینی شود، افزودند: بایستی طرح تمرکز زدایی از حوزه علمیه قم اجرایی شود و علمای بومی به شهرها و مناطق خود بازگردند؛ برای اجرای این طرح بایستی راهکارهای ترغیبی پیش بینی شود.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه: معمولاً آقایانی که دارای رتبه عالی علمی در حوزه هستند؛ برای برپایی کرسی تدریس در شهرستان ها حضور نمی یابند، همین مسأله سبب شده که گاه سطح کیفی آموزش در مدارس علمیه شهرستان‌ها در حد حوزه علمیه قم نباشد.
  • معظم له با بیان اینکه بیش از 60 هزار طلبه در قم تحصیل می کنند، فرمودند: تراکم در حوزه علمیه قم بیش از حد شده است، این در حالی است که برخی از شهرهای بزرگ نیز از حضور روحانیت فاضل بی بهره هستند، چه بسیار روستاها و شهرهایی که تنها در ایام تبلیغی از مبلغان حوزوی بهره مند می شوند.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با انتقاد از اینکه گاهی روحانیان در روستاها و شهرهای محروم، کوچک و دورافتاده مستقر نمی شوند، ابراز داشتند: در شرایطی که دشمنان نظام هجمه ای گسترده علیه باورها و اعتقادات دینی مردم آغاز کرده اند، نیاز به روحانیت بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با تأکید بر بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی که موافق تمرکز زدایی از قم هستند، تصریح نمودند: توسعه حوزه های علمیه شهرستان‌ها و افزایش ظرفیت پذیرش طلبه در مدارس علمیه بایستی به صورت جدی پیگیری شود، امیدواریم مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) منشأ خیر و برکت هم در داخل و هم در خارج از کشور باشد./