عاشورا مکتب آموزه های بزرگ الهی و انسانی است، لازم است عزاداران در کنار سوگواری با این ارزشها انس و از آنها درس بگیرند.

  • به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي و امام جمعه تبريز؛ حضرت آيت الله محسن مجتهد شبستري، پيش از ظهر امروز در دیدار آقای دکتر فرزان قالیچی رئیس جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان، و جمعی از معاونین و روسای مراکز دانشگاه ها، بمناسبت ۱۸ مهر سالروز تاسیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه عزاداری امام حسین (ع) باید مقدمه شناخت و فهم اهداف و آرمان عاشورا باشد، تصریح کردند: عاشورا مکتب آموزه های بزرگ الهی و انسانی است.
  • نماینده امام خامنه ای (دام ظله) ایثار، فداکاری، شجاعت، استقامت، عزت نفس، استکبار ستیزی، نماز و تعصب به ناموس را از درسهایی دانست که باید از کربلا آموخت، خاطرنشان کردند: عاشورا اجتماع آموزه های عالی و متعالی دینی و الهی است که لازم  است عزاداران در کنار سوگواری با این ارزشها انس و از آنها درس بگیرند.
  • امام جمعه تبریز با اشاره به جایگاه و ارزش علم و دانش در دیدگاه اسلامی، افزودند: دانشگاه ها و مراکز علمی مانند حوزه‌‌های علمیه به جهت فراگیری علم و تربیت دانشجویان دارای قداست است و باید این تقدس و ارزش خود را حفظ و جنبه الهی داشته باشد، کسب علم باید همراه با توحید، خداشناسی و آموزه های دینی باشد.
  • ایشان علم آموزی در کنار آموختن فنون و حرفه‌ای را بسیار مفید دانست و فرمودند: در کنار تحصیل علم لازم است صنعت و کشاورزی و حرفه های مرتبط با آن علم نیز آموخته شود، فراگیری حرفه های مرتبط می تواند دانشجویان را در اجرای کارهای صنعتی و کشاورزی یاری کند.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از اینکه بسیاری از فارغ التحصیلان تنها به فکر پشت میز نشینی و کار اداری هستند، متذکر شدند: این فرهنگ پشت میز نشینی اشتباه است، فارغ التحصیلان دانشگاهی باید به فکر اجرای طرح های صنعتی کشاورزی فنی و خدماتی نیز باشند، چرا که مراکز دولتی ظرفیت پذیرش این میزان از محصلان را ندارد.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه استکبار جهانی با بهره گیری از هجمه‌‌های فرهنگی به دنبال تضعیف اعتقادات جوانان و دانشجویان از دین و ولایت فقیه هستند، خاطرنشان کردند: باید در برابر  تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمن ایستاد و اجازه نداد تا دشمن به اهداف شوم خود در نفوذ فکری و فرهنگی در نسل جوان دست پیدا کند.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) تصریح کردند: باید در برابر این میزان هجمه دشمن نسبت به برنامه‌‌های فرهنگی و اعتقادی توجه بیشتری داده شود و دانشجویان، اساتید و کارکنان حضور و مشارکت بیشتری در برنامه‌‌های فرهنگی داشته باشند و در این مبارزه نقشی اساسی ایفا کنند.
  • معظم له با تأکید بر اینکه باید از مکتب عاشورا بیاموزیم که در راه دین و مصالح جامعه از جان و منافع شخصی خود بگذریم، ادامه دادند: دین از چنان ارزشی برخوردار است که امام حسین (ع) از جان، مال و فرزندان خود گذشت، از این رو باید در راه صیانت از دین از منافع شخصی خود گذر کنیم./