فضای جلسه امروز مجمع تشخیص به نفع تصویب پالرمو نبود

به گزارش دفتر حضرت آیت‌الله مجتهد شبستری، معظم له در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درباره فضای جلسه امروز مجمع تشخیص در بررسی «پالرمو» اظهار داشت: گزارش کمیسیون‌های سیاسی و امنیتی دفاعی و کمیسیون حقوقی قضایی مجمع در اول جلسه ارائه شد که هر دو کمیسیون نظرشان نسبت به تصویب لایحه  پالرمو منفی بود.

 

وی افزود: بعد از نظر کمیسیون‌ها، طبق آئین‌نامه نمایندگان دولت و مجلس صحبت کردند. از دولت آقایان ظریف، دژپسند وزیر اقتصاد، همتی رئیس بانک مرکزی و خانم جنیدی معاون رئیس‌جمهور به دفاع پرداختند چراکه لایحه را دولت داده است و دنبال تایید و تصویب لایحه بودند. همینطور دو نفر از روسای کمیسیون‌های مجلس آقایان فلاحت‌پیشه و ملکشاهی چون وظیفه‌شان دفاع از مصوبه مجلس بود، در دفاع صحبت کردند.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: بنا بود برخی از آقایان اعضای مجمع تشخیص که ثبت‌نام کرده بودند صحبت کنند ولی ابتدا برخی اعضا سوالات و ابهاماتشان را از نمایندگان دولت و مجلس پرسیدند لذا نوبت به صحبت موافقان و مخالفان نرسید و به تبع آن به جمع‌بندی و رای‌گیری نرسیدیم.

 

آیت‌الله مجتهد شبستری درباره اینکه آیا جواب نمایندگان دولت قانع‌کننده بود یا خیر، اظهار داشت: برای برخی اعضا ممکن است پاسخ‌ها قانع‌کننده نباشد. برای مثال درباره این پرسش که عدم تصویب آن چه مشکلاتی را پیش می‌‌آورد، جواب درستی ندادند و یا اینکه با تصویب این لایحه مشکلات اقتصادی حل می‌شود یا خیر، گفتند حل نمی‌شود اما ممکن است در صورت عدم تصویب مشکلات  اقتصادی تشدید بشود.

 

وی افزود: یا درباره این سوال که ارتباط تحریم‌ها با پالرمو چیست و اینکه تحریم‌های‌ آمریکایی چه ربطی به این لوایح دارد جواب قانع‌کننده‌ای شنیده نشد و بحث‌ها به هفته آینده موکول شد.

 

آیت‌الله مجتهد شبستری در پاسخ به این پرسش که برخی اعضای مجمع می‌گویند فضای جلسه امروز موافق تصویب لایحه پالرمو بود، گفت: من این استباط را نکردم و اینگونه نبود و هرشخصی ممکن است از دیدگاه خودش نظر بدهد.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: احتمالا جلسه بعدی ۱۵ روز دیگر برگزار شود و اعضای مجمع به‌عنوان موافق و مخالف صحبت می‌کنند و ان شاءالله نسبت به آنچه مصلحت اسلام و نظام باشد به جمع‌بندی می‌رسیم.