لزوم برنامه ریزی حوزه علمیه برای تربیت افراد دانشمند

۴_۵۸۴۱۴۴۹۶۹۷۷۵۵۰۰۵۴۰۰عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اهمیت تربیت دانشمند در حوزه علمیه، گفت: شورای حوزه علمیه باید اقدامات و برنامه ریزی بهتری انجام دهد تا افراد دانشمند تربیت شوند، آن افرادی که شرایط تلبس ندارند و واجد شرایط نیستند یکی از دلایل ایجاد فاصله مردم با روحانیت هستند.

 

به گزارش دفتر آیت الله محسن مجتهد شبستری، عضو مجلس خبرگان رهبری در درس خارج فقه خود که ظهر امروز یکشنبه ۳۰ مهرماه در حوزه علمیه آیت الله ایروانی(ره) برگزار شد با اشاره به موارد وجوب امر به معروف و نهی از منکر، گفت: اگر نگفتن ها(عدم امربه معروف و نهی از منکر) موجب تقویت ظالم شود و یا موجب سوء ظن به بزرگان قوم مانند علماء شود واجب می بیان آن شود حتی اگر این کار در فرد مقابل اثرگزار نباشد ولی در جامعه موثر باشد واجب می شود.

 

وی افزود: اگر امربه معروف و نهی از منکر در جامعه اثر گزار باشد واجب می شود، ممکن است در کتب فقهی این موارد نیامده باشد ولی از روح اسلام می توان این برداشت را داشت.

 

ایت الله مجتهد شبستری با اشاره مواردی که امربه معروف و نهی از منکر احتیاج به لوازم و مقدمات دارد، گفت: در آنجایی داریم که احتمال تاثیر احتیاج به مقدمات دارد، احتیاج به عده دارد و باید نیرو آماده شود البته در شرایط خاص این مورد مطرح است، به طور مثال تشکیل حکومتی باشد تا امربه معروف و نهی از منکر انجام شود.

 

متول مدرسه علمیه ایت الله ایروانی با اشاره به سخنان دیگر فقها درباره تشکیل حکومت اسلامی، گفت: کلام برخی از فقهای شیعه را بیان می کنیم تا مشخص شود حکومتی که امام(ره) گفتند سخن مرحوم نراقی فقط نبوده بلکه فقهای قدوم نیز به این مساله اشاره داشتند، جهاد دوقسم است، جهاد بادشمنان خارجی و جهاد با دشمنان داخلی که فساد ایجاد کرده و محیط اسلامی را به غیر اسلامی تبدیل کردند که در اینجا نوعی جهاد داریم، در نهج البلاغه داریم؛ امر به معروف و نهی از منکر شاخه ای از جهاد است. بنابراین برخی از فقها سخنانی مطرح کردند که امر به معروف مانند جهاد است.

 

وی ادامه داد: شیخ طوسی در تفسیر آیه ۱۰۴ سوره آل عمران سوالی مطرح می کند، آیا در عمل به این فریضه حمل اسلحه واجب است؟ در جواب می گوید؛ بلی در صورتی که نیاز به حمل سلاح باشد وجوب مطرح می شود، وقتی امربه معروف و نهی از منکر به معصیت کار اثر نکرد و با دست نیز اثر نداشت حمل اسلحه لازم می شود.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری، گفت: شیخ انصاری در مکاسب محرمه در بحث ولایت ظالم می گوید؛ اشکالی نیست که بدست آوردن ولایت واجب است و این موضوع مقدمه تاثیر امر به معروف و نهی از منکر است. تحصیل مقدمه این فریضه چون لازم است تلاش برای تشکیل حکومت اسلامی واجب است.

 

وی افزود: مرحوم شیخ محمد حسن نجفی صاحب جواهرالکلام در بحث تجارت می گوید؛ وقتی ممکن نباشد دفع فساد و انجام امربه معروف و نهی از منکر مگر در پرتو تشکیل حکومت اسلامی و ولایت ، تحصیل ولایت واجب است. درصورتی که فرض شود امربه معروف و نهی از منکر منحصر به فرد مخصوص است بر او واجب می شود عهده دارد مسؤولیت ولایت شود، بلکه برای بدست آوردن آن مانند امام راحل(ره)  زمینه سازی کند.

 

آیت الله شبستری، اظهار داشت: نکته بعدی این است در آنجایی که امربه معروف و نهی از منکر تاثیر ندارد مگر مقدماتی فراهم شود که تاثیر کند واجب است آن مقدمات ایجاد شود. به طور مثال فردی که طهارت ثلاث ندارد باید برود طهارت را کسب کند، تهیه مقدمات همانطور که برای نماز لازم است مانند طهارت و قبله شناسی، در امر و نهی نیز تهیه مقدمات لازم است، اگر می بینیم امربه معروف و نهی ازمنکر اثر نداشت و نیاز به مقدمات بود تحصیل مقدمات لازم است.

وی با اشاره به اهمیت شناسایی موانع تاثیر امر به معروف و نهی از منکر، گفت: اگر دیدم امربه معروف و نهی از منکر اثر ندارد باید دید موانع چیست، اگر مشاهده شد موانعی درکار است باید موانع برطرف گردد، ممکن است یکی از موانع اختلاف میان مومنان باشد، که باید وحدت و اتحاد برقرار کرد تا امر به معروف اثر گذار باشد.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: اینکه رهبری می فرمایند؛ باید این صنعت موشک را گسترش دهیم و دیگران نباید دخالت کنند به دلیل این است که اقدام دشمن برای کاهش اقتدار کشور است، که اگر این تجهیزات را نداشته باشیم دشمن سو استفاده می کند. امام(ره) می فرمایند، ۲۰ میلیون بسیحی نیاز داریم، این برای اقتدار است تا حرف به کرسی بشیند.

 

 

وی تاکید کرد: یکی از مواردی که مانع از انجام امر به معروف و نهی از منکر می شود ممکن است جهل مردم باشد، در اینجا باید تلاش کرد جهل مردم برطرف گردد، پیشرفت علمی فرهنگی لازم است. افراد دانشمند باید تربیت شوند، باید مراکز آموزشی و پرورشی و افرادی که استعداد بیشتری دارد تربیت شود، در حوزه علمیه برنامه ریزی لازم است، برای رفع جهل مردم باید برنامه ریزی منظم صورت گیرد باید در حوزه ها نظم باشد.

 

ایت الله شبستری، گفت: نسبت به قبل از انقلاب تفاوت هایی در حوزه علمیه ایجاد شده اما شورای حوزه علمیه باید اقدامات و برنامه ریزی بهتری انجام دهند تا افراد دانشمند تربیت شوند، آن افرادی که شرایط تلبس ندارند و واجد شرایط نیستند یکی از دلایل ایجاد فاصله مردم با روحانیت هستند. البته میان برخی از روحانیان افراد بیسواد وجود دارد. این افراد معمم شده و سبب ایجاد برخی مسائل میان مردم می شوند و مردم می گویند همه روحانیان بی تقوا هستند.

وی افزود: نمی گوییم یکروزه جامعه درست می شود، اما باید به تدریح به سمتی برویم که این تحصیل نظمی داشته باشد، ممکن است انسان های پررو برخی منابر شهرها را بگیرند و متقین روحانی و کم رو بدون منبر بمانند.

 

 

آیت الله شبستری اظهار داشت: مشهور فقها قائل هستند درصورت علم به تاثیر، احتمال به تاثیر آن، ظن به عدم تاثیر دارد ولی مرحوم محقق می فرماید؛ اگر ظن غالبی هم باشد امر به معروف ساقط است، بلکه دیگران می فرمایند؛ در صورت یقین به عدم تاثیر امر ساقط می شود ولی مرحوم می فرماید که در غلبه علی ظن این تکلیف ساقط نمی شود.