لطف خداوند، حمایت مردم و درایت رهبری توطئه دشمنان را خنثی کرد

به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، معظم له در جلسه درس خارج فقه خود که صبح امروز دوشنبه دهم دیماه در مدرسه علمیه آیت الله ایروانی(ره) برگزار شد با اشاره به حماسه ۹ دی، گفت: در قرآن مجید حدود ۳۳ مورد از واژه فتنه بکار رفته است، در برخی از این موارد واژه فتنه به معنی امتحان الهی است.

ایشان افزودند؛ آیاتی همچون، « وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّهُ»، «إِنَّما أَمْوالُکُمْ وَ أَوْلادُکُمْ فِتْنَهٌ» و « وَفَتَنَّاکَ فُتُونًا » که به معنی امتحان است. شاید در حدود ۱۲ مورد این واژه به معنی امتحان آمده است ولی در اکثر موارد به معنی شدت مصیبت و به تعبیر راغب اصفهانی« أَلا فِی الْفِتْنَهِ سَقَطُوا» ای «سقطو فی البلیه» است، مانند آیه « وَاتَّقُوا فِتْنَهً لا تُصِیبَنَّ الَّذِینَ ظَلَمُوا مِنْکُمْ خَاصَّهً» که به معنای شدت مصیبت است.

 

حضرت آیت الله شبستری ادامه دادند: در دو آیه از جمله آیه ۱۹۱ بقره« وَأَخْرِجُوهُم مِّنْ حَیْثُ أَخْرَجُوکُمْ ۚ وَالْفِتْنَهُ أَشَدُّ مِنَ الْقَتْلِ» فتنه را بالاتر از قتل نفس معرفی کرده است. در مورد دوم داریم؛« «وَ الْفِتْنَهُ أَکْبَرُ مِنَ الْقَتْلِ» اینجا نیز به معنای امتحان نبوده و به معنای شدت مصیبت است. بنابراین قرآن کریم درباره مشکلات اجتماعی و احتمالا تهاجم دشمن این واژه را بکار برده است.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: فتنه ای که در سال ۸۸ اتفاق افتاد ازجمله این فتنه‌ها، بلیه ها و مصیبت ها به ایران اسلامی بلکه به جهان اسلام بوده است. دشمنان در این فتنه قصد براندازی داشتند. آنان از مدت ها قبل برنامه ریزی کرده بودند که در انتخابات ادعای تقلب شود و کشور را از این طریق به آشوب و التهاب بکشانند.

 

نماینده مجلس خبرگان رهبری تاکید کردند؛ دشمنان این کار را انجام دادند، حتی در برخی روزها شعارهایی علیه امام(ره)، رهبری و انقلاب دادند و در روز عاشورا به ساحت مقدس امام حسین(ع) جسارت کردند و پرچم های امام حسین(ع) را آتش زدند. حتی قرآن ها را در برخی حسنیه ها آتش زدند و مشخص شد یک عده بهایی، منافق و سلطنت طلب و خلاصه ضد انقلاب به میدان آمده و از این فرصت سوء استفاده کرده و قصد اجرای نقشه بیگانگان را داشتند. البته رهبری اقداماتی را در این زمینه انجام دادند و از آن کاندیداهایی که رای نیاوردند خواستند که از راه قانونی اقدام کنند که آنها قبول نکردند.

 

ایشان ادامه دادند: تا اینکه صبر مردم تمام شد و پس از حادثه عاشورا مردم تصمیم گرفتند یک راهپیمایی عمومی انجام بگیرد تا این افراد محکوم شده و دنیا بداند این افراد معدود هستند و اکثریت مردم با اینها موافق نیستند و حتی آنهایی که به آن کاندیدای شکست خورده رای داده بودند نیز در این راهپیمایی شرکت کردند. به قدری تظاهرات گسترده بوده که گفته می شد پس از تشییع پیکر امام راحل(ره) اینچنین جمعیتی تا کنون در راهپیمایی شرکت نکرده بودند و حتی از ۲۲ بهمن و روز قدس نیز جمعیت بیشتر بوده است.

حضرت آیت الله شبستری، گفتند: بنده در آن زمان در تبریز بودم و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی درخواست داشتند که در یکی از روزهای هشتم یا نهم دیماه راهپیمایی برگزار شود که پیش از آن تاریخ در منزل ما روضه بود که از رؤسای هیات ها و برخی مسوولان دعوت کردیم و از آنها خواستیم که چون شما از افراد انقلابی پیشتاز هستید هشتم را برای راهپیمایی انتخاب کنید و آنان قبول کردند.

ایشان افزودند: به فضل الهی حماسه تاریخی هشتم دیماه در تبریز آفریده شد و بنابر اظهارنظر برخی افراد این راهپیمایی در هرچه بهتر برگزار شدن راهپیمایی ۹ دی در سراسر کشور تاثیر داشت، این روز بسیار تاریخی بود، مردم آمدند و فتنه، فتنه گران و عوامل خارجی را محکوم کردند و با رهبری بیعت کردند و اگر دشمنان در کار خود موفق می شدند جمهوری اسلامی و بیداری اسلامی در حهان از بین می رفت و این توطئه به جهان اسلام صدمه وارد می کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشتند: امسال راهپیمایی ۹ دی بسیار باشکوهتر از گذشته برگزار شد و این اقدام یک مقدمه برای بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.

ایشان افزودند: در آن زمان برخی افراد اقرار کردند که مسوؤلان امریکایی برای ایجاد فتنه ۸۸ میلیاردها دلار سرمایه گذاری کردند ولی با لطف خداوند، حمایت، اتحاد مردم، درایت و شرح صدر رهبری این توطئه خنثی شد و امیدواریم چنین فتنه ای در کشور ایران اسلامی اتفاق نیافتد.