آیت الله شبستری
آیت الله شبستری

نماز جعفر طیار اکسیر اعظم معنوی| رعایت بهداشت فردی وجوب عقلی و شرعی دارد

به گزارش دفتر حضرت آیت‌الله محسن مجتهدشبستری، معظم له در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، رعایت نکات بهداشتی را در هر زمان و مکانی لازم و ضروری دانست و گفت: رعایت بهداشت در شرایط کنونی به منظور حفظ سلامت بدن و عدم گسترش و شیوع بیماری مسری کووید ۱۹ یک مساله عقلی و شرعی است.

وی افزود: دستورالعمل‌هایی که مسؤولان و متخصصان مربوطه در راستای رعایت بهداشت فردی و اجتماعی به منظور مبتلا نشدن مردم به کروناویروس ارائه می دهند باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

آیت‌الله مجتهد شبستری ادامه داد: بدون تردید از نظر شرعی رعایت این نکات برای حفظ سلامت خود و دیگران امری واجب و ضروری بوده همانطور که معالجه برای مبتلایان و بیماران توسط پزشکان و کادر درمانی یک امر مسلم و اجتناب ناپذیر است.

قلبتان را با یاد خدا آرام کنید

تولیت مدرسه علمیه ایروانی با استناد به آیات الهی یاد خدا را آرامش دهنده قلب‌ها بیان کرد و اظهار داشت: توجه به معنویات در کنار این مسائل موجب کاهش ناراحتی‌های روحی و اضطراب‌درونی انسان می شود.

نماینده مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: توکل به ذات اقدس الهی، راضی بودن به تقدیرات الهیه، صبر پیشه کردن در ناملایمات و یاد خدا که قرآن کریم نیز به آن تاکید دارد و می فرماید: الا بذکر الله تطمئن القلوب؛ برای انسان سکینه و آرامش خاطر به ارمغان می آورد.

وی درباره اهمیت دعا هنگام وقوع بلایا و دشواری‌ها، گفت: دعا و تضرع به درگاه الهی در گرفتاری‌ها علاوه بر اینکه موضوعیت دارد در متون دینی اسلام نیز آمده است؛ برای مثال دعا و پرداخت صدقه باعث دفع و رفع بلا می شود.

آیت‌الله مجتهدشبستری ادامه داد: دعا کردن برای شفای بیماران در کنار معالجه‌ای که پزشکان محترم و کادر درمانی عزیز ارائه می دهند بسیار ارزشمند و مفید است چرا که خداوند مسبب الاسباب بوده و هر آنچه او بخواهد مقدر می کند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه با بیان اینکه دعا در ماه رجب از امتیاز خاصی برخوردار است و نباید از آن غفلت کرد، گفت: سفارشات و دستورات فراوانی از اولیای الهی پیرامون ماه رجب وجود دارد که می توان به اقامه نماز، روزه گرفتن، قرائت اذکار و ادعیه رجبیه اشاره کرد.

نماز جعفر طیار اکسیر اعظم معنوی

وی افزود: امسال رهبرانقلاب به جای اعتکاف اقامه نماز جعفر طیار را توصیه فرمودند و همچنین مردم را به خواندن دعای هفتم صحیفه سجادیه توصیه کردند لازم به توضیح است که نماز حضرت جعفر همیشه مطلوب بوده و افضل اوقات آن در متون دینی ظهر جمعه مقرر شده است در حال حاضر که نماز جمعه در سراسر کشور تعطیل است برادران و خواهران از خواندن این نماز که اکسیر اعظم معنوی محسوب می شود، غفلت نکنند.

آیت‌الله مجتهدشبستری افزود: همچنین توسل به حضرات معصومین(ع) خصوصا آقا و مولایمان امام زمان(عج) و خواندن نماز حضرت که دو رکعت است و در هر رکعت آن صد مرتبه ایاک نعبد و ایاک نستعین به همراه دعای مختصری که در مفاتیح الجناح با الهی عظم البلاء خوانده می شود در مواجهه با سختی‌ها و گرفتاری‌ها توصیه شده است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: معالجات پزشکی برای بیماران و لزوم رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری مکمل یکدیگر هستند و از طرف دیگر دعا و توسلات در شرایط فعلی هر دو برای مسلمانان لازم و ضروری است و امیدوار هستیم این بلایا با عنایت الهی دفع و همگان از این امتحان سربلند خارج شوند.

وی با تقدیر و تشکر از ایثار و فداکاری جهادگران عرصه سلامت تاکید کرد: بنده به نوبه خود از پزشکان، پرستاران، کادر درمانی و همه کسانی که برای مقابله با این ویروس منحوس تلاش می کنند تشکر می کنم