پاداش انسان با عفت کمتر از شهادت نیست

به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری به نقل از خبرگزاری رسا، معظم له پیش از درس خارج فقه خود که صبح امروز سه شنبه در مدرسه علمیه آیت الله ایروانی برگزار شد، با اشاره به حکمت ۴۷۴ که در کتاب نهج الابلاغه آمده، گفت: امیرمومنان(ع) می فرمایند؛ «مَا الْمُجاهِدُ الشَّهیدُ فی سَبیلِ اللهِ بِاَعْظَمَ اَجْراً مِمَّنْ قَدَرَ فَعَفَّ لَکادَ الْعَفیفُ اَنْ یَکُونَ مَلَکاً مِنَ الْمَلائِکَه» در متون دینی ما مقام شهید بسیار والا است.

وی افزود: در برخی روایات داریم «فلیسَ فَوقَهُ بِرٌ» والاتر از شهادت نیکی نیست. اما امیرمومنان(ع) یک گروهی را معرفی می کند که اجرشان از شهیدان کمتر نیست، پاداش مجاهدت شهیدی که در راه خدا به شهادت می رسد مانند فردی است که قدرت گناه دارد ولی عفت به خرج می دهد، آن انسانی که عفت دارد مانند یکی از فرشتگان الهی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه، گفت: عفت یکی از امهات فضائل که شامل؛ حکمت، شجاعت، سخاوت و عفت است می باشد. در روایت داریم عفت در پاکدامنی و پاکدستی است. پیامبراکرم(ص) می فرمایند؛«اَفضَلُ الجهاد عِفَّهُ البَطنِ وَ الفَرجِ» بالاترین جهاد خودداری از حرام خواری و پاکدامنی(اجتناب از انحرافات جنسی) است. البته عفت در کلام نیز وجود دارد. پاداش انسانی که عفت به خرج می دهد از شهید کمتر نیست