گردهمایی جمعیت ها و تشکل های مذهبی روسیه با سخنرانی حضرت آیت الله مجتهد شبستری آغاز شد+ متن کامل سخنرانی

به گزارش دفتر حضرت آیت الله محسن مجتهد شبستری، معظم له در «گردهمایی جمعیت و تشکل های مذهبی به مناسبت فرارسیدن ماه محرم در مسکو» که ظهر امروز شنبه ۱۷ شهریورماه در مسکو برگزار شد، گفت: خداوند متعال را شاکریم که این توفیق حاصل شد تا خدمت برادران بزرگروار از موسسات مذهبی، روحانیان، مبلغات گرامی و دست اندر کارانی که از شهرهای مختلف روسیه تشریف آوردند برسم.

 

وی افزود: برای استحکام یک ساختمان به عوامل مختلفی لازم است که این بنا مستحکم شود، یکی از این موارد عبارت است از نقشه خوب و مهندسی صحیح که برای ساخت این بنا نیاز است و مورد دیگر به اجزای و مصالح تشکیل دهنده نیاز است که باید از استحکام و قدرت لازم برخوردار باشد.

 

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود اظهار داشت: عامل سوم مورد نیاز برای ساخت یک ساختمان موادی مانند سیمان است زیراکه باید این اجزا به هم مرتبط شوند، الحمدلله خداوند به وسیله نزول قرآن آن نقشه را برای مسلمانان تهیه کرده است. جامع ترین و کامل ترین برنامه زندگی قرآن است که برای بشریت نازل شده است.

 

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابراز داشت: در کنار این نقشه  اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به عنوان مکمل و تبیین کننده معارف اسلام مشخص شده  است. آیه «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا» در این راستا نازل شده است.

 

وی افزود: همه عزیران می دانید که رسول خدا(ص) فرمودند؛ « انّی تارِکٌ فیکُمْ الثِّقلَینِ کِتابَ اللهِ وَ عِتْرَتی اَهْلِ بَیْتی» قطعا در کنار قرآن کریم به تببین کننده و مفسر نیاز است تا کاروان بشریت هدایت شود. اجزای تشکیل دهنده ساختمان اسلام از شما عزیران و مسلمانان در هر زمان تشکیل شده است که باید این بنا از استحکام لازم برخوردار شود و براساس آیات قرآن مسلمانان باید در هر زمان ثابت قدم باشند تا مصالح و مواد تشکیل دهنده ساختمان بزرگ اسلام تشکیل شود.

 

متولی مدرسه علمیه آیت الله ایروانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: عامل سوم که مواد اتصال اجزا است عبارت است از دین مقدس اسلام که بهترین عامل این اتصال، وحدت است و جمله معروف ِ«انَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ» بیانگر این مساله است. همه باید به قرآن کریم چنگ بزنند و قرآن مجید می تواند همه مسلمانان را به یکدیگر متصل و مرتبط کنند.

 

وی در ادامه سخنان خود ابراز داشت: تفرقه بزرگترین عامل شکست و عقب گرد معرفی شده و براساس آیات قرآن تفرقه افکنی کار فرعونی معرفی شده است«إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِی الْأَرْضِ وَجَعَلَ أَهْلَهَا شِیَعًا» فرعون در روی زمین علو کرد و تفرقه افکند، مشخص می شود تفرقه افکنی کار فرعونی است.

 

 

آیت الله شبستری با بیان اینکه رمز پیروزی مسلمانان در هر زمان در وحدت است، گفت: با استفاده از این عامل(وحدت) مسلمانان  می توانند به پیروزی برسند. این پیروزی می تواند از جهت مادی و معنوی باشد.

 

حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت/ آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت

وی ادامه داد: دیدیم مسلمانان صدر اسلام در زمان کم به پیشرفت رسیدند. زمانی که  وجود مقدس پیامبر اکرم(ص) مبعوث شدند دونفر پیرو داشتند؛ از مردها امیرمومنان(ع) و از خانم ها خدیجه کبری(س) و زمانی که از دنیا رفتند ۱۳ میلون پیرو داشتند درحالی که دز آن زمان وسیله تبلیغی وجود نداشت. این مقدار پیرو به دلیل اتحاد مسلمانان ایجاد شد زیرا مسلمانان در جنگ ها و دیگر موارد با یکدیگر متحد شده بودند.

 

 

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، گفت: در جنگ بدر عزیرانی که تاریخ مطالعه کردند مطلح هستند که تعداد مسلمانان ۳۱۳ نفر بوده درحالی که طرف مقابل هزار نفر بودند اما در عین حال  مسلمانان پیروز شدند و آیه« غَلَبَت فِئَهً کَثیرَهً بِإِذنِ اللَّهِ ۗ» نازل شد. جمعیت قلیل که متحد هستند از جمعیتی که از قدرت ایمان برخوردار نیستند پیروز می شوند.

 

وی افزود: در هر زمان اتحاد و انسجام عامل پیروزی و موفقیت است. به ویژه امروز که دشمنان و استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و اسرائیل خصومت بیشتری نسبت به مسلمانان داشته و اسلام ستیزی را به حد اعلا رسانده و امروز به وحدت مسلمانان در این زمان بیشتر از گذشته نیاز است.

 

 

آیت الله مجتهد شبستری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانات اخیر خود که در دیدار مجلس خبرگان داشتند فرمودند؛ به دلیل اینکه دشمنان اسلام امروز از هر زمان دیگر بیشتر با ما خصومت دارند به ویژه اینکه از طریق جنگ رسانه ای و تبلیغاتی وارد عمل شده، باید فعالیت مسلمانان چند برابر شده و از گذشته بیشتر شود.

 

وی با اشاره به تاثیر وحدت و همبستگی مسلمانان در مقابله با اقدامات دشمنان، گفت: اگر یک تخته چوب به یک میخ آهنی کوبیده شود می شکند و عکس این موضوع سبب شکستن چوب می شود میخ چون فلز بوده و اتم های فشرده دارد در چوب فرو می رود و تخته را می شکند. باید اعضای تشکیل دهنده صفوف مسلمانان یکپارچه باشند.

 

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصریح کرد: برادرانی که در موسسات مذهبی بوده و فعالیت های مذهبی انجام  می دهند توجه داشته باشند که ماه محرم در پیش است. در این فرصتی که مردم جمع می شوند باید کار انجام داده و معارف مورد نیاز برای مردم تبیین شود، مردم دنیا تشنه حقایق اسلام هستند.

 

وی افزود: دشمن از طریق فضای مجازی وارد شده و علیه اسلام و مسائل سیاسی که در جوامع اسلامی می گذرد شبه وارد می کند و شما عزیران در این مسئله باید وارد عرصه شده، فضای مجازی رصد شود و به شبهات پاسخ داده شود. امروز در تهران و در حوزه علمیه افرادی جمع شده اند که به شبهات منتشر شده در فضای مجازی پاسخ می دهند.

 

آیت الله شبستری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در این راستا افرادی فضای مجازی را رصد کرده، عده ای برنامه ریزی کرده و گروه دیگر که از معلومات خوبی برخوردار هستند به پاسخ گویی مشغول هستند. این کار امروز یک ضرورت محسوب می شود.

 

 

وی ادامه داد: مبلغان باید با اخلاق خود دین اسلام را تبلیغ کنند تا مردم به اسلام گرایش پیدا کنند، همچنین باید اتحاد و همبستگی خود را حفظ کنید.