یکی از امتیازات دانشگاه اسلامی مسئله استکبارستیزی است.

  • به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي و امام جمعه تبريز؛ حضرت آيت الله محسن مجتهد شبستري، پيش از ظهر امروز؛ در دیدار مسئولان و دانشجویان موسسه آموزش عالی سراج با اشاره به سالروز یوم الله 13 آبان و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانش آموز و دانشجو، خاطرنشان کردند: یکی از امتیازات دانشگاه اسلامی مسئله استکبارستیزی است.
  • نماینده امام خامنه ای (دام ظله) در ادامه افزودند: وظیفه همه مسلمانان است که با زورگویان و ستمگران مبارزه کنند و در متون دینی ما نیز آمده پروردگار متعال مستضعفین را دوست داشته و نسبت به  مستکبرین غضب دارد، و لذا بایستی مسلمانان استکبارستیز بوده و طرفدار مستضعفین باشند.
  • امام جمعه تبریز دانشگاه را مرکز جوش و خروش برای جوانان دانشجو دانست و تصریح کردند: نسل جوان دارای جوش و خروش فوق العاده ای است که در افراد میانسال و کهنسال وجود ندارد و سنین جوانی ایجاب می کند تا این احساسات پاک در جوانان بروز کند و باید این جوش و خروش را در استکبارستیزی متجلی نمود.
  • معظم له با اشاره به فعالیت های استکبارستیزی حوزه های علمیه و دانشگاه ها در طول تاریخ خاطرنشان کردند: یکی از مظاهر استکبارستیزی در حوزه های علمیه و دانشگاه ها که تحقق عینی داشت و جنبش دانشجویی (16آذر) بر علیه استبداد داخلی و استعمار خارجی بود که در دانشگاه ها حرکتی بوجود می آمد.
  • نماینده مجلس خبرگان رهبری داشتن معلومات را باعث ذلت ناپذیری دانست و افزودند: کسی که دارای معلومات است، این معلومات ایجاب می کند زیر بار ذلت نرود و با ستمگران و ظالمان ستیز و مبارزه کند.
  • ایشان در ادامه افزودند: استعداد ایرانی ایجاب می کند، علاوه از جوانی و داشتن معلومات، اسلامی و ایرانی بودن .. و عوامل مختلفی که دست در دست هم میدهند تا استکبار و ظلم ستیزی تحقق یابد. تلاش دشمنان در برعکس کردن این قضیه است بجای اینکه دانشگاهیان با مستکبرین که در رأس آنها آمریکا قرار دارد مبارزه بکنند، عکس قضیه باشد، سعی میکنند جوانان، دانشجویان و دانشگاهیان را به طرف خودشان جذب و طرفدار مستکبرین بکنند.
  • رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) هدف آمریکا را به زیر سلطه کشیدن جهان سوم دانست و افزودند: قبل از 28 مرداد ایران، انگلیس در رأس استکبار قرار داشت و منابع و ثروت های طبیعی ایران نفت را آن ها می بردند و در زمان دکتر مصدق و آیت الله کاشانی، از 28 مرداد به بعد که خاندان پهلوی در حال سقوط بود، کودتا شد و دوباره محمدرضا را آمریکا برگردوند، یعنی انگلستان ایران به آمریکا تحویل داد و از آن روز به بعد در کشور ما توطئه های گوناگونی توسط استکبارگران مخصوصاً آمریکا مشهود و ملموس است ولی اما در عین حال شرایطی بوجود آوردند که ذهنیت ها دگرگون بشود، بجای مبارزه با آمریکا، گرایش به آمریکا جای آن را بگیرد! ولذا برادران عزیزی که در دانشگاه ها تشریف دارید مقداری در این زمینه مطالعه و بررسی فرمائید که دشمن چگونه توانست این ذهنیت را دگرگون بکند.. البته کسانیکه فهیم، عاقل، متدین و پیرو مکتب امام حسین (ع) هستند، همیشه ظلم ستیز و استکبار ستیز بودند.
  • حضرت آیت الله مجتهد شبستری با اشاره به تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام (ره) ابراز داشتند: متأسفانه دیده می شود افرادی که با آنها(تسخیرکنندگان لانه جاسوسی) ارتباط داشتند، الان برگشتند و گرایش به آمریکا پیدا می کنند و صحبت از مذاکره و سازش با آمریکا را مفید می دانند، ولی امام بزرگوار، آمریکا را شیطان اکبر گفته و رهبر حکیم و فرزانه از همان ابتدا ایستاده و در اغلب سخنرانی ها راجب به جنایات آمریکا صحبت کرده و برای ملت ما هم روشن است که هر زمان جنایات توطئه گرانه آمریکا بر علیه جهان سوم مخصوصاً بر علیه جمهوری اسلامی ایران، همیشه بوده و کشوری که هم از نظر مواهب طبیعی از ثروت های سرشار برخوردار است و هم از نظر نیروی انسانی، انسان های با استعداد دارد، می خواهند این کشور را دوباره زیر سلطه و چتر خویش در بیاورند.
  • ایشان تشکیل کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها را مفید دانست و افزودند: بحث و گفتگو با کسانیکه گرایش به آمریکا دارند و پرسیدن از آنها که چه امتیازی در آمریکا می بینند، جز خیانت و جنایت .. که می خواهد فرش قرمز برای آمدن آمریکا پهن می کنند، در این سی و هفت سال چه تاج گلی را نثار ما کردند جز اینکه توطئه جنگ (هشت سال دفاع مقدس) بوده، این ها بودند که صدام را بر علیه ما تحریک کردند بعد تحریم های اقتصادی و الان هم که این ماهواره ها و این برنامه های کذایی که درس ابتذال، اسلام ستیزی، شیعه هراسی و ایران هراسی میدهند همه زیر سر آمریکاست و آیا مذاکره و ارتباط با آمریکا موجب تغییر ماهیت او می شود؟؟ طبیعت امپریالیسم این است که اینگونه باشد و چاره ای جز این نیست که ما دنبال آن ها نرویم و ارتباط با آمریکا سمی مهلک است./