شورای نگهبان بازوی توانای رهبر انقلاب و حافظ حریم شرع است

✔️به گزارش دفتر حضرت آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، معظم له در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، ضمن گرامیداشت سالگرد تأسیس نهاد شورای نگهبان اظهار داشت: در اصل ۹۱ تا اصل ۹۹ قانون اساسی به سه وظیفه مهم شورای نگهبان اشاره شده است که اولین وظیفه این نهاد، نظارت بر قوانین و لوایحی است که در مجلس شورای اسلامی تصویب می شود تا با شرع مقدس اسلام و قانون اساسی سازگار باشد.

🔹آیت‌الله مجتهد شبستری با بیان اینکه نظام اسلامی ایران، طبق قواعد شرعی و اسلامی بنا شده است، افزود: شورای نگهبان از شش فقیه عادل که توسط رهبر معظم انقلاب و شش نفر حقوقدان که توسط مجلس شورای اسلامی تعیین می شوند، تشکیل شده است، این فقیهان و حقوقدانان، قانون ها و لوایح مجلس را در چارچوب موازین اسلامی و قانون اسلامی بررسی و تطبیق می دهند.

🔹عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وظیفه دوم شورای نگهبان تفسیر قانون اساسی است، گفت: برخی بندها و اصل های قانون اساسی برای اجرایی شدن نیاز به توضیح و تبیین دارد که این وظیفه بر عهده شورای نگهبان است.

🔹وی با بیان اینکه وظیفه سوم شورای نگهبان طبق قانون اساسی نظارت بر انتخابات کشور است، اظهار کرد: شورای نگهبان بر انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و همه پرسی ها در کشور، نظارت استصوابی دارد و بر تعیین مصادیق و صحت و سقم انتخابات نیز نظارت می‎کند.

🔹آیت الله مجتهد شبستری ابراز داشت: شورای نگهبان باید سوابق نامزدهای انتخابات مختلف را از نهادهای اطلاعاتی و نظارتی جویا شود و در نهایت کاندیداها و نامزدهای صالح را در معرض همه پرسی مردم قرار دهد، همچنین باید شورای نگهبان بر صحت و سقم انتخابات نظارت داشته باشند که تخلف و تقلب در انتخابات صورت نگرفته باشد.

🔹وی با بیان اینکه جایگاه شورای نگهبان ارزشمند و محترم است، افزود: برخی با حزب ­گرایی و بازی­ های سیاسی درصدد تخریب جایگاه شورای نگهبان در جامعه هستند، از این رو امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب، نهاد شورای نگهبان را مورد حمایت قرار داده­ اند و بارها امامین جامعه تذکر دادند که هیچ گاه نباید جایگاه این شورا در کشور تضعیف شود.

🔹عضو مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه برخی درصدد تخریب و تضعیف جایگاه شورای نگهبان در کشور هستند، گفت: برخی کاندیداها و نامزدها که صلاحیت آنها توسط شورای نگهبان تأیید نشده است، در پی تخریب و حمله به جایگاه ارزشمند شورای نگهبان هستند.

🔹آیت الله مجتهد شبستری ابراز داشت: شورای نگهبان برای پاسداری و حفظ حریم انقلاب و اسلام و قانون اسلامی تأسیس شده است؛ اما رسانه‎های معاند و غربی ها با تخریب شورای نگهبان علیه قانون اساسی عناد می‎ورزند و درصدد تخریب نهادهای حافظ حریم اسلام در جامعه هستند.

🔹وی شورای نگهبان را بازوی توانای رهبر معظم انقلاب و حافظ حریم شرع در جامعه توصیف کرد و گفت: غربی‎ها و نفوذی‌های داخلی نمی توانند جایگاه مردمی رهبری را به صورت مستقیم تخریب کنند؛ از این رو به تخریب و حمله به نهادهای حاکمیتی تحت نظارت رهبر معظم انقلاب روی آورده و با اهداف ناپاک، تخریب نظام اسلامی و جایگاه رهبری را پیگیری می کنند.

منبع خبر؛

https://rasanews.ir/002lAK